Tüm JPG Dosyalara Koruma Algoritması Geliyor

Tüm JPG Dosyalara Koruma Algoritması Geliyor

The Joint Photographic Experts Group (JPEG) komitesi çok yakında internet üzerinden izinsiz fotoğraf kullanımını engelleyecek yeni bir sistemi hayata geçirecekler. 

Bu yöntem çekilen fotoğrafların henüz kameradayken sahibine lisanslanması temeline dayanıyor. Böylece çekilen fotoğraflar internet üzerinde el değiştirirken orijinal sahibinin imzasını Photohop’ta edit edilseler bile taşıyabilecekler.

Bu güvenlik önlemi henüz bu hafta teklif edildi ve hayata ne zaman geçeceği belli değil. Ancak kabul edilir ve işleme alınırsa bu durumda gerek sosyal medyada, gerekse internet albümlerinde “watermark” çirkinliği de ortadan kalkacak.

The Joint Photographic Experts Group fotoğrafçıların özgün işlerinin güvenliği ve telif haklarının ön planda oluğunu ve sanatçıların işlerine sahip çıkabilmeleri için bu önlemin alınması konusunda oldukça kararlı. JPEG komitesi hali hazırda var olan fotoğraf özgünlük ve telif hakkı önlemlerinin “bypass” edilebildiğini, fotoğrafçıların bu konuda ellerinin bağlı olduğunu savunuyor.

JPEG komitesi bu güvenlik algoritmasının fotoğrafçı tarafından kendi inisiyatifiyle kullanılabileceğini, kullanıp kullanmamakta serbest olabilmesi gerektiğini de belirtiyor. Diğer yandan JPEG komitesinin bu teklifine Electronic Frontier Foundation (EFF) de oldukça sıcak bakıyor. JPEG komitesinin verdiği bilgiye göre internet üzerinde her gün milyarlarca fotoğraf üretiliyor. Bunların belli bir güvenlik algoritması taşıması artık zorunlu görünüyor.

Sahte Paylaşımlar Size Facebook İletilerinizin Telif Hakkını Vermez

YORUMLAR