Türkiye'de Siber Suçlular Ellerini Kollarını Sallayarak Dolaşıyorlar

Türkiye'de Siber Suçlular Ellerini Kollarını Sallayarak Dolaşıyorlar

Türkiye’nin siber suçlara karşı hazırlıksız ve zayıf olduğu açıklandı. Şu ana kadar karşılaşılan siber saldırıların büyük çoğunluğu siber saldırı mağdurlarının bilgisizliği sonucu ortaya çıkıyor. Suçlular bulunamıyor.

Ev bilgisayarlarından iş yeri bilgisayarlarına bağlanma imkanı veren uzak masaüstü bağlantılarının güvenlik çıklarına neden olduğunun belirtildiği raporda: siber saldırı mağduriyetlerin yaşanmaması için bilgisayarın kullanılmadığı zaman diliminde özelikle gece saatlerinde uzak masaüstü bağlantılarının kapatılması gerektiğinin üzerinde duruluyor.

Modemler içinde aynı şeyin geçerli olduğunun anlatıldığı rapor bu tür basit güvenlik önlemlerinin kişisel bilgileri korumak için çok önemli olduğu ifade ediliyor. Bilgisayar korsanlarının buldukları açıklardan faydalanarak sisteme kısmen erişebildikleri durumlarda, bilgisayar kullanıcısından dış IP ve benzeri bilgiler talep ettiklerinin uyarısı da yapılıyor. Böylelikle sisteme tamamen hakim olabildiklerinin anlatıldığı rapor, saldırganların, kullanıcının iradesini yanıltarak sistemi açması için para ve bilgi talebinde bulunduklarını ve sistemi tamamen geri alınamaz şekilde ele geçirebildikleri hakkında da kullanıcıları uyarıyor.

Türkiye’de hukuka aykırı bu gibi durumlarda gecikmeksizin savcılıklara başvurulsa da Türkiye'nin bilişim alt yapısının yetersizliği ve hackerlerin akla hayale gelmeyen yöntemler kullanması, çözüm ve cezalandırma sürecini neredeyse yok kılıyor. Çoğu bildirilen vakanın faillerine uzun yıllar sonra ulaşıldığı, hatta çoğu zaman hiç ulaşılamadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Rapor, Türkiye’nin bilişim suçlarına karşı gelişmiş ülkelerle ortak çalışması gerektiğini de söylüyor.

Açıklanan raporda tüketici ve şirketlerin, ciddi siber güvenlik saldırılarıyla karşı karşıya oldukları da belirtildi.

PC Oyuncuları Dikkat: Yeni Bir Tehdit Yazılımı Paranızın Peşinde

Avast'ın Mac için Antivirüs ve Güvenlik Programı Çıktı

Google Çıplak İçerik İstemiyor Ama Sınırları Konusunda Kararsız

YORUMLAR