Vakıf Katılım'a Siber Saldırı Düzenlendi, Dolar Kurları Değiştirildi!

vakıf katılım bankası

2013 yılında çeşitleri vakıfların katılımlarıyla kurulan Vakıf Katılım Bankası, dün siber saldırı kurbanı oldu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda bankanın döviz kurlarına müdahale edilmeye çalışılırken, yapılan açıklamayla saldırının hızlıca püskürtüldüğü söylendi.

Sabah erken saatlerde Vakıf Katılım Bankası’nın internet sitesini ve mobil bankacılık hizmetini ziyaret edenler, döviz kurlarının olması gerekenden aşağıda yer aldığını gördüler. Olayın yaşandığı sırada 6.40 civarında dolaşan dolar kurunu internet sitesine 4.57 şeklinde yansıtan banka, olayın fark edilmesinden sonra hızlıca döviz alımını kapattı.

Benzer bir durum ise kısa süre önce Halk Bankası’nda yaşanmıştı. Bankanın döviz kurunu otomatik olarak yansıtmak için kullandığı üçüncü parti bir yazılımda çıkan hata sebebiyle kur 3.50 seviyelerine kadar indirilmişti. Binlerce kişinin bu kurdan döviz alabildiğine dair haberler dolaşırken, Halk Bankası yaptığı açıklamayla birlikte yaşanan olaydan bankanın ya da müşterilerinin etkilenmediğini belirtmişti.

Siber saldırı düzenlendi

Sabaha karşı yaşanan döviz kuru değişikliğine dair Twitter hesabı üzerinden resmi açıklama yapan Vakıf Katılım Bankası, yaşananların siber saldırı olduğunu ve dolar kurlarının sadece bankanın internet sitesi üzerinde yanlış gösterildiğini belirtti. Yapılan açıklamanın tamamıysa aşağıdaki gibi oldu.

"10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür. Bankacılık sistemlerimiz (mobil ve internet şubemiz) saldırıdan olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir."