Yapay Zeka, "Robot Musunuz" Sorusunu Atlatmayı Başardı

yapay zeka captcha

Geliştirilen yeni bir yapay zeka, “robot musunuz” sorusunun sorulduğu güvenlik duvarını aşmayı başardı. Derin öğrenme teknikleriyle geliştirilen bir algoritma kullanan yapay zeka, birçok büyük şirketin internet sitesindeki güvenlik sorularını atlattı.

Pekin ve Lancaster Üniversitesi bünyesinde görev yapan bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka, sanal ortamda internet sitelerinin, kullanıcının insan mı yoksa robot uygulama mı olduğunu ayırt etmek için uyguladığı, görüntüsü bozulmuş rakam, harf ve karakterin doğru şekilde girilmesi testi olarak bilinen CAPTCHA'yı geçebilen bir yapay zeka programı geliştirdi.

Derin makine öğrenimi denilen bir tür teknikle geliştirilen yapay zeka, Google, Wikipedia, Microsoft, Alibaba ve Tencent gibi şirketlerin sahibi oldukları, yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan internet siteleri üzerinde denendi. Yapay zeka, birçok sitedeki testi yüzde 50’nin üzerinde başarıyla sadece birkaç saniye içerisinde geçti.

Araştırmacılardan Fang Dingyi, "Araştırma, yapay zeka kullanan birinin CAPTCHA sistemlerine kolayca saldırabileceğini, bu da birçok internet sitesinin öncü savunma mekanizmalarının artık güvenilir olmadığını gösteriyor." dedi. Araştırmaya dair detaylar ise Toronto’da düzenlenen Bilgisayar ve İletişim Güvenliği konferansı sırasında diğer bilim insanlarıyla paylaşıldı.