Zuckerberg'i Sorgulayan Senatörler Facebook'tan Bağış Toplamış

Mark Zuckerberg ifade

Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, bugün ABD Senatosu'nda düzenlenen beş saatlik oturumda, Cambridge Analytica skandalıyla ilgili ifade verdi. Peki, Zuckerberg'in sorularını yanıtladığı yaklaşık 100 Senatörün, Facebook'tan binlerce dolar bağış aldığını biliyor muydunuz?

Son 12 yılda ABD'deki milletvekili kampanyalarına 7 milyon dolardan fazla para harcayan Facebook, bu süre zarfında Demokratlara Cumhuriyetçilerden daha fazla bağışta bulundu. 

Fakat bu durum, Amerikan teknoloji şirketleri için sıra dışı bir şey değil. Benzer şekilde E-ticaret devi Amazon, 20 yıldan bu yana destek verdiği milletvekili kampanyalarına toplamda 4 milyon dolar harcadı. 

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Center for Responsive Politics'ten alınan verilere göre, Facebook, Zuckerberg'in bu hafta karşı karşıya olduğu Kongre üyelerine 2014 yılından bu yana toplam 641.685 dolar bağışta bulundu. Bu bağıştan en fazla yaralanan Senatörler ise, Cory Booker, Kamala Harris ve Anna Eshoo olmuş. Ayrıca bu üç ismin Demokrat Partili olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Facebook Mark Zuckerberg ABD Senatosu

2014 yılından bu yana Facebook'tan 44.025 dolar kazanan Cory Booker, Facebook algoritmasının siyahilerin, İspanyolların ve diğer etnik grupların reklamları görmesini engellediğine dair yürütülen ProPublica soruşturması hakkında Zuckerberg'e sorular yöneltti. Sosyal medya devinden en büyük ikinci tutarı (30,990 dolar) alan Kamala Harris ise Facebook'un 2015 yılında Cambridge Analytica'nın verileri kötüye kullandığını öğrendiği halde neden kullanıcılara bildirmediğini sordu.

Zuckerberg'in bu ve daha birçok soruya verdiği cevabı bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

ABD Senatosu Adalet Komitesi ve Ticaret, Bilim, Ulaşım Komitesi'nin Washington DC'de düzenlediği "Facebook, Sosyal Medya Gizliliği ve Veri Kullanımı ve Suistimali" adlı oturum iki aşamada gerçekleşecek. Zuckerberg’in bu hafta içinde bir kez daha Senatörlerin karşısına çıkması bekleniyor. 

YORUMLAR