Kütüphane Otomasyonu

Kütüphane Otomasyonu

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 4,256
  • DOSYA BOYUTU 0.61 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Yunus Akademi

Kütüphane Otomasyonu programını kullanarak kolayca tüm kitaplığınızı ve üyeleri yönetebiliyorsunuz.

Kütüphane Otomasyonu programı, adından da anlayabileceğiniz gibi kütüphane işleriyle uğraşan kişi ve kurumların bilgisayarlarında kullanabilecekleri araçlar arasında yer alıyor ve ücretsiz olarak sunuluyor. Açık kaynak kodlu olarak yayınlanan uygulamanın güvenliği de böylece belli oluyor. Çalışırken herhangi bir internet bağlantısı gerektirmemesi ve hafif yapısıyla kullananların memnun kalacaklarına inanıyorum.

Programda kitapların ve rafların yer aldığı veritabanını kullanmak ve yedeklemek mümkün. Böylelikle herhangi bir şekilde programda ya da Windows işletim sisteminde bir sıkıntıyla karşılaştığınızda verilerinizin güvenliğini sağlayabiliyorsunuz. Eğer kullanıcıların bir şifre kullanarak giriş yapmasını istiyorsanız admin şifresi girmek de Kütüphane Otomasyonu ile mümkün.

Program içerisinde gerçekleştirilen tüm adımlar kullanıcının tercihine göre kayıt altına da alınabiliyor. Böylece birden fazla kişi kütüphane otomasyonunu kullanıyorsa sistem yöneticisi diğer kullanıcıların hangi işlemleri gerçekleştirdiğini daha sonra inceleyebiliyor.

Kütüphane Otomasyonu’nu kullanarak hangi üyelerin hangi kitapları aldıklarını, ne kadar süre ellerinde tuttuklarını ve geri getirdiklerini görüntülemek mümkün. Ayrıca kitap arama işlemleri sırasında kitabın adı, barkod numarası, rafı, üye adı, üye numarası ve üye sınıfı gibi pek çok bilgiden faydalanarak sıralamaları görmek mümkün.

Belli bir zamanda hangi üyenin en çok kitabı aldığını görmek ve kitap okuyanları belirlemek de Kütüphane Otomasyonu’nun sunduğu imkanlar arasında yer alıyor. Küçük bir yardım menüsü de barındıran program, böylece aklınıza herhangi bir soru takıldığında size yardımcı olmaya çalışıyor. Kütüphane yöneticilerinin kesinlikle göz atmadan geçmemeleri gereken araçlar arasında olduğunu düşünüyorum.