Ori And The Blind Forest

Ori And The Blind Forest

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 910
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Moon Studios GmbH

Windows bilgisayarlarınızda oynayabileceğiniz bir platform oyunudur.

Ori And The Blind Forest, Windows bilgisayarlarınıza Steam üzerinden satın alıp oynayabileceğiniz çok başarılı bir platform oyunudur. Bizi aynı anda hem eski zamanlara hem de geleceğe götürmeyi başaran bir oyun olan Ori And The Blind Forest, pek çok yorum ve inceleme sitesinden çok yüksek puanlar ve olumlu yorumlar aldı.

Daha geçtiğimiz hafta yayınlanmış olan oyun Steam üzerinde haftanın en çok indirilen oyunları arasında yerini aldı bile. Pek çok kişi tarafından 2015 yılının en iyi platform oyunu olarak nitelendirilen oyun, Moon Studios firması tarafından geliştirilmiş ve Microsoft Studios da yayımcı firması olmuş.

Oyunun hikayesinden başlamak gerekirse, ütopik bir dünyadasınız ve Nibel adlı bir ormanda yaşıyorsunuz. Yıkıcı ve güçlü bir fırtınanın ardından kötü olaylar olmaya başlamıştır ve hiç beklenmedik bir kahraman çıkıp evini kurtarmak için pek çok şeyi göze almak zorunda kalacaktır. Siz de bu kahramanı, yani Ori'yi oynuyorsunuz.

Oyunun hikayesi aynı zamanda hem karanlık hem de cesaret verici. Sevgi, fedakarlık ve umut hakkında olan bu oyun aslında aksiyon ve macera gibi görünse de içerisinde çok derin duygusal hikayeler barındırıyor diyebilirim.

Oyunun oynama şekli ve yapısına gelecek olursak, 2D, yarı açık dünya diyebileceğimiz bir yerde oynuyorsunuz ve size verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Bunun için size yardımcı olan beyaz bir rehber ruh var onun sayesinde engelleri aşıyorsunuz. Oyuna ilk başladığınızda çok fazla yeteneğiniz yok fakat ilerledikçe ve ruh ağaçlarını keşfettikçe yeni yetenekler de keşfediyorsunuz.

Bir süre sonra duvarlara tırmanabilir, ulaşamadığınız yüksekliklere zıplayabilir ve taş duvarları parçalayabilir hale geliyorsunuz. Bu şekilde platformlar üzerinde ilerlerken aynı zamanda çeşitli düşmanlarla da karşılaşıyorsunuz. Bu düşmanlara da yine yanınızdaki ruh sayesinde saldırabiliyorsunuz. Yine oyunda ilerledikçe enerji küreleri, sağlık küreleri gibi yardımcı elementleri de toplayabiliyorsunuz.

Oyunu bu kadar başarılı yapan hikaye, görsellik, müzik, keşif ve çevresel dizaynın bir araya muhteşem bir şekilde gelmiş olması diyebilirim. Yani oyun her açıdan özenle geliştirilmiş ve oynanmayı kesinlikle hakediyor.

Bununla birlikte oyunun zorluk seviyesinin hayli yüksek olduğunu da söylemeliyim. Eğer bu tarz oyunlara aşinalığınız yoksa ilk oyun olarak seçmemenizi tavsiye ederim. Zira bölümler gerçekten zorlayıcı ve hatta bir süre sonra sinir bozucu hale gelebiliyor. Fakat eğer uzun zamandır bu tarz oyunlar oynuyorsanız kesinlikle satın alıp denemenizi tavsiye ediyorum.