TortoiseSVN

TortoiseSVN

kullanıcı

Yoğun olarak yazılım geliştiricilerin kullandığı TortoiseSVN, Windows işletim sistemi üzerinde çalışabilen bir sürüm kontrol istemcisidir.

Apache Subversion (eski adıyla Subversion, 2000 yılında CollabNet firması tarafından başlatılan ve desteklenen bir sürüm kontrol ve yönetim sistemidir. Yazılım geliştiriciler, Subversion sistemini  (genel kısaltması SVN) kaynak kodları veya belgelendirme gibi dosyaların güncel ve geçmiş tüm değişikliklerini tutmak için kullanırlar. TortoiseSVN'de Windows işletim sistemi üzerinde çalışabilen bir sürüm kontrol istemcisidir. "Time Machine" olarak isimlendirilen sistem sayesinde, her yeni eklenen kod, dosya, satır SVN içersinde versiyonlanır, arşivlenir ve saklanır. Bu sayede de istenildiği zaman geçmişe gidilerek yapılan tüm değişiklikler karşılaştırılabilir, sorunlar bulunabilir ve yönetimi yapılabilir. 

Açık kaynak komünitesi Subversion'ı yaygın olarak kullanmaktadır. Örneğin Apache Software Foundation projelerinde, Free Pascak, FreeBSD, GCC, Django, Ruby, Mono, SourceForge, ExtJS, Tigris.org, PHP ve MediaWiki. Google Code açık kaynak proje barındırmalarında Subversion desteği de vermektedir. CodePlex diğer istemcilere olduğu kadar Subversion erişimi de sağlamaktadır.

Genel Özellikleri:

  • Shell entegrasyonu: IE yada Windows Gezgini sayesinde versiyonlarınız arasında dolaşabilme.
  • İkonlar: Üzerinde çalıştığınız dosya ya da diğer dosyaların o anki durumlarını belirten farklı ikonların kullanımı.
  • Grafik Arayüz: Yaptığınız değişiklikleri versiyonlamak istediğinizde sunduğu grafik arayüzü sayesinde nelerin değişiktiğini görebilme.
  • Kısayol Bağlantıları: Windows'un menü sisteminde uygun olan yerlere yerleşen kısayol bağlantıları. SVN oluştur, kontrol et, versiyon oluştur, güncelle, geri al işlemleri.
  • CVS sisteminin aksine versiyonlama sistemi klasör bazında gerçekleşir. Her yeni versiyon yeni bir klasör olarak eklenir. Bu sayede her dosyanın ne zaman güncellendiği yada eski versiyonlarında neler olduğunu daha hızlı gçrebilme imkanına sahip olmuş oluruz.
  • Her versiyon yada dosya için bir yorum yazabilirsiniz. Bu size ileride okuduğunuzda bir ipucu ya da bilgi vermesi amaçlıdır.
  • Uzak masaüstü sayesinde açılan kanal bağlantılarında SVN işlemlerinizi yapabilme olanağı. 
  • Gizlilik, belli dosyaların görünür olmasına izin verme gibi izin işlemlerini içerir.
  • GPL lisansı altında dağıtımaktadır.