Dolar 2.15’E Sabitlendi, Apple Store’da Patlama! - Teknoloji Haberleri #9

Haftalık teknoloji haberlerimizin yeni bölümünde tamindir haberler serisine tüm hızıyla devam ediyoruz. Teknoloji haberlerinde bu hafta apple store'da yaşanan patlama, roketsan'ın rekoru, dolar kurunun 2.15 kuruşa sabitlenmesi ve çok daha fazlası.

Haftalık teknoloji haberlerimizin yeni bölümünde tamindir haberler serisine tüm hızıyla devam ediyoruz. Teknoloji haberlerinde bu hafta apple store'da yaşanan patlama, roketsan'ın rekoru, dolar kurunun 2.15 kuruşa sabitlenmesi ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. İyi seyirler!

Türkiye'nin İlk Yerli Gözlem Uydusu 7 Yaşına Girdi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Araştırma Enstitüsü ya da kısa ismiyleTÜBİTAK UZAY, yıllar önce Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu için harekete geçmiş ve RASAT adı verilen uyduyu 7 yıl önce uzaya göndermişti. Bugün uydunun 7. Yılı şerefine RASAT’a dair istatistikler paylaşıldı.


Valve'dan Twitch'e Rakip Geliyor: Steam.tv

Oyun yayıncılığı konusunda son zamanlarda kitlesini bir hayli büyüten Twitch'e rakip Valvetarafından geliyor. Şimdilik yalnızca Dota 2 yayınlarının yapılacağı Steam.tv'nin görsellerinin sızdırıldığını belirtmek gerekiyor.


Elon Musk: “Kariyerimin En Kötü Yılını Geçiriyorum”

Elon Musk, geçtiğimiz hafta Tesla’nın borsadan çekilebileceğini iddia eden tweet’iyle gündeme gelmişti. Bu açıklamasının ardından ABD basınına açıklamalarda bulunan Musk, kariyerinin en kötü yılını geçirdiğini söyledi.


16 Yaşındaki Liseli, Apple’ı Hackleyerek 90 GB’lık Veri Çaldı

Avustralya’nın Melbourne kentinde 16 yaşındaki liseli bir gencin, Apple’ın server’larını bir yıldan uzun süredir hacklediği ortaya çıktı. Apple’ın konuyla ilgili olarak FBI’a başvurması sonucunda yakalanan genç, şimdilerde hakkında çıkacak ceza kararını bekliyor.


 

Türkiye'nin Özgün Helikopteri Gökyüzüyle Buluşuyor

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen Özgün Helikopter Programı'nda bir hayli yol kat edildi. Türkiye'nin özgün helikopteri olan T625 Genel Maksat Helikopteri gün yüzüne çıkıyor.


Apple Mağazasında Patlayan Tablet 3 Kişiyi Yaraladı

Akıllara durgunluk veren olay Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşandı. Şehrin işlek caddelerinden bir tanesinde bulunan Apple Store’da patlayan iPad üç kişinin yaralanmasına sebep oldu. Hastaneye kaldırılan üç kişinin durumlarının ise ağır olmadığı söylendi.


Steam Fiyatları Kur Farkından Etkilenmeyecek

Dünyanın en çok kullanılan dijital oyun mağazası Steam, önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamayla birlikte Türkiye’de yaşanan kur değişimlerinin oyun fiyatlarına yansımayacağı yani Steam fiyatlarının kur farkından etkilenmeyeceği söylendi.


Türkiye Üç Kıtadan Tescilli Aşı Patenti Aldı

Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirilen, Japonya ve ABD'den patent alan 'Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi' artık Avrupa'dan da patentli durumda. Avrupa Patent Ofisinden patent almayı başaran teknoloji sayesinde aşı alanında önemli yenilikler yapılacağı gibi Türkiye üç kıtadan aşı patenti almış oldu.


Türkiye’de İnternet Kullanımı Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz 5 yıla bakıldığında, Türkiye’de internet kullanımında ciddi bir artış olduğu görülüyor. Verilere göre son 5 yılda, internet kullanan birey oranı yüzde 35,5 artarken, internet bağlantısı olan evlerin oranı da yüzde 39,2oranında artış gösterdi.


Xiaomi'den En Ucuz Amiral Gemisi: Poco F1

Yaklaşık bir aydır sızıntılarla gündemden düşmeyen Xiaomi'nin alt markası Poco'nun ilk ürünü F1 en nihayetinde kullanıcılara sunuldu. Hindistan'da yapılan lansmanla birlikte dünyanın en ucuz amiral gemisinin teknik özellikleri resmiyet kazandı.


Apple CEO'sundan 5 Milyon Dolarlık Bağış

Dünyanın en değerli şirketi Apple'dan uzun süredir bağış haberi alamıyorduk. Nihayet şirket CEO'su Tim Cook'un, ismi açıklanmayan bir kuruluşa hisse devrettiği ve bu hisselerin ortalama 5 milyon dolara eşit olduğu ortaya çıktı.


Roketsan Üretimi Roket Sistemi Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi

Son yıllarda giderek daha da gelişen ve büyüyen Roketsan, dünya çapındaki projeleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Son 2 yıldır dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen Defense News Top 100'de yer alan Roketsan, bu kez de geliştirdiği roket sistemiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

YORUMLAR