Tamindir Gündem 27. Bölüm
Tamindir Gündem 27. Bölüm

Tamindir Gündem 27. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri - 14.09.2012

1- iPhone 5, Sonunda Tanıtıldı

Uzun zamandır merakla beklenen iPhone 5, 12 Eylül’de tanıtıldı. Daha uzun ekranı, yeni işlemcisi ve 4G teknolojisi ile dikkat çekiyor. Tanıtım etkinliğini sitemiz üzerinden yayınladığımız bu ürün hakkında ayrıntılı bilgiyi Tamindir'de bulabilir, etkinlik videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

2- Android Durmadan Büyüyor

Google’ın mobil işletim sistemi Android, gittikçe yaygınlaşıyor. Motorola’nın bir etkinliğinde Google CEO’su Eric Schmidt, günde ortalama 1 milyon cihazın etkinleştirildiğini bildirdi. Geçen yıl ise bu rakam yalnızca 500.000’di.


3- Viber 100 Milyon Barajını Aştı

Popüler mesajlaşma programlarından Viber, geçtiğimiz günlerde 100 milyon kullanıcı barajını aştığını bildirdi. Artık Symbian ve S40 gibi platformlarda da kullanılabilen Viber’i Tamindir.com üzerinden indirebilirsiniz.


4- Nikon’dan En Ucuz Full-frame DSLR: D600

Nikon, dünyanın en küçük, en hafif ve en ucuz full-frame fotoğraf makinesi olan D600’ü tanıttı. 18 Eylül’de satışa sunulacak olan bu ürün, Canon 5D Mark II’nin en dişli rakiplerinden. Fiyatı ise yalnızca 2.400 €.

5- Yeni iPod’lar Tanıtıldı

iPhone 5’in tanıtım etkinliğinde yeni iPod’lar da görücüye çıktı. Rengarenk, ince tasarımı ile büyüleyen 5. nesil iPod touch, kare şeklindeki ekranından vazgeçilip yeniden dikdörtgen bir tasarıma kavuşan 7. nesil iPod nano ile tamamlandı.

6- Google Glass, New York Moda Haftasında

Yayınlanan videolarla bir anda herkesin ilgi odağı olan Google Glass gözlükler, New York Moda Haftası’nda podyuma çıktı. Mankenler tarafından takılan bu gözlükler bir anda gündeme oturdu. Google kurucularından Sergey Brin de mankenlerle birlikte yürüdü.

7- Microsoft Office Artık Web’de

Windows 8 hazırlıklarında olan Microsoft, Office Web Uygulamaları’nı beta testine açtı. Office Web Uygulamaları ile Word, Excel, PowerPoint ve OneNote gibi uygulamalar internet tarayıcısı üzerinden kullanılabilecek.

8- Bilişim Zirvesi ’12, İstanbul’da Gerçekleşti

Her yıl dünyada bilişim sektörünün öne çıkan isimlerini bir araya toplayan Bilişim Zirvesi, 11 – 13 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Bilişim Zirvesi’nden notlarımızı sitemizde bulabilirsiniz.

9- iPhone’a Yeni Kulaklıklar: EarPods

Apple, iPhone 5 ile birlikte yeni kulaklıkları olan EarPods’u tanıttı. Daha önce fotoğrafları sızan kulaklıklar EarPods, her kulağa uyacak şekilde tasarlandı. Daha derin basslar elde edebilmek için kulaklıklar üzerinde epey bir çalışma yapılmış.

10- Google’dan YouTube Uygulaması

iOS 6’dan önceki sürümlerde işletim sistemine gömülü olarak gelen YouTube, iOS 6 ile bağımsızlık kazandı. Google da bağımsız bir YouTube uygulaması yaratarak, açığı kapattı. iPhone’lar için geliştirilen bu uygulamayı Tamindir.com’dan indirebilirsiniz.

YORUMLAR