Tamindir Gündem 42. Bölüm
Tamindir Gündem 42. Bölüm

Tamindir Gündem 42. Bölüm

Popüler Teknoloji Haberleri - 28.12.2012

1- Facebook Fotoğraflar için Sürükle Bırak Özelliğini Etkinleştirdi

Facebook kullanıcıların fotoğraflarını çok daha kolay yükleyebilmeleri için sürükle bırak özelliğini etkinleştirdi. Yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar durum güncellemelerini, profil ve kapak fotoğraflarını sürükle bırak özelliğini kullanarak çok daha kolay yükleyebilecekler.

2- 2012 Yılının En Çok Para Kazanan Teknoloji Firmaları Belirlendi

Stastia adlı bir istatistik portalı tarafından 2012 yılının en çok kazanan firmaları belirlendi. Listenin ilk sırasında 28.7 milyar dolarlık gelirle Apple ilk sırada gelirken, ikinci sırada 14.6 milyar dolarla Samsung yer aldı. Sırasıyla 3. Microsoft, 4. Yahoo ve 5. eBay  olmak üzere listede kendilerine yer buldular.

3- iOS 6.0.2 Güncellemesi Batarya Ömrünüzü Kısaltabilir

Yeni iOS güncellemesi 6.0.2 ile birlikte birçok kullanıcı batarya ömürlerinin ciddi anlamda azaldığından şikayetçi oldular. Apple Forumlarında dile getirilen bu soruna göre günlük %25 civarı olan pil kullanımı yeni sürümle birlikte %90 civarlarına kadar yükselmiş durumda.

4- Sony Türk Kullanıcılar için PS Vita Youtube Uygulamasını Yayınladı

Sony yeni nesil taşınabilir eğlence sistemi Playstation Vita için Youtube uygulamasını Türk kullanıcılar için Türkçe olarak da yayınladı. PS Vita kullanıcıları uygulamaya PS Vita Store aracılığıyla ulaşabilirler.

5- Android Cihazlarda Virüs Tehlikesi

Cloudmark isimli bir güvenlik firması tarafından yapılan açıklamaya göre Android cep telefonları üzerinde SpamSoldier olarak adlandırılan bir yazılımın kullanıcıların bilgileri dışında telefonları üzerinden mesaj attıyor. Bu nedenle kullanıcıların Google Play dışında farklı kaynaklardan uygulama yüklememeleri gerektiği duyuruldu.

6- Facebook Poke Uygulaması AppStore’da Bir Numara

Facebook’un yeni yayına soktuğu Facebook Poke uygulaması AppStore üzerinde yayınlanmaya başladı. Arkadaşlarınıza 1, 3, 5 ve 10 saniye sonra yok olacak ufak mesajlar göndermenize olanak sağlayan bu özellik yayınlandığı ilk gün içerisinde en çok indirilen ücretsiz iOS uygulaması olmayı başardı.

7- Steam’den İnanılmaz Yılbaşı İndirimleri

Valve firmasının dijital oyun satış platformu Steam her yıl olduğu gibi yine yeni yıla yaklaşırken birçok oyun için ciddi fiyat indirimlerine gitti. Yılbaşında sevdiklerinize hediye olarak bilgisayar oyunu almayı düşünürseniz Steam’e bir göz atmadan oyun almayın.

8- Oyun Kolu Yenilendi

2008 yılından bu yana yayın yapan Tamindir’in kardeş sitelerinden Oyunkolu.com yenilendi. Hem teknik hem de tasarım konularında birçok iyileştirme ve yeniliği bünyesinde barındıran değişiklikle en güzel flash oyunları artık çok daha güzel bir platformda oynayabileceksiniz.

9- Microsoft İnternet Üzerinden Sarılmamızı Sağlayacak!

Microsoft, orijinal adı “force-feedback with telepresence” olan proje ile insanların sanal görüşmelerde birbirilerine sarılabilmelerine imkân tanıyacak. Henüz gelişim aşamasında bulunan projenin hayata geçmesiyle insanların objelerle etkileşim kurabilmeleri sağlanacak.

10-Toshiba 20 Mega Piksellik Kompakt Kamera Sensörü Üretti

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olan Toshiba, günlük kullanımda tercih edilen kompakt fotoğraf makinalarına yönelik önemli bir gelişme kaydetti ve 20 MP değerinde bir kamera sensörü üretmeyi başardı. Ürünün 2013 Haziran’ında seri üretime geçmesi bekleniyor.

11- Microsoft Windows Phone Store'a, 2012’de 75 Bin Uygulama Ekledi

Akıllı telefon dünyasında yeniden canlanma dönemini yaşayan Windows Phone, 2012 yılında uygulama ve oyun mağazasına toplam 75 bin içerik ekledi. Oyun ve uygulama geliştiricilerini sürekli teşvik eden Microsoft, Windows Phone Mağazası’nda şu an toplam 150 bin uygulama barındırıyor.

12- “Roboy” Adlı Robot Çocuk Mart Ayında Tanıtılacak

İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’nde bulunan Yapay Zekâ Laboratuvarı’nda, önümüzdeki yılın Mart ayında bir çocuk robotun doğacağı ve adının da Roboy olduğu bildirildi. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, çocuksu vücut hatlarına sahip bir hizmet robotu üretildiği açıklandı.

13- Apple Üzerindeki Baskılar Meyve Vermeye Başlıyor

Apple’ın iPhone ve iPad gibi popüler ürünlerinin de üreticiliğini yapan Çin merkezli Foxconn şirketindeki çalışma ortamının kötülüğü sık sık gündeme geliyordu. Çalışanların intihar etme eğilimine bile yönelmeleri üzerine sorumluluğu Foxconn’a yükleyen Apple Yöneticileri, konuyla daha yakından ilgilenmeleri gerektiğini ve sorumluluktan kaçmamaların daha doğru olacağını açıkladılar.

14- Apple “Mikro SIM Bağlantı Aparatı”nın Patentini Kazandı

Apple mühendisleri tarafından geliştirilen ve akıllı telefon ile tabletlerde bulunan sim yuvasına sim kartların kolayca yerleşmelerini sağlayan yeni bir buluşun patenti alındı. iPhone, MacBook Pro, iPad, monitör ve hatta televizyonlarda bile bu yeni aparatın kullanılabileceği iddia ediliyor.

15- İran'a Yönelik Siber Saldırı Tespit Edildi

İran’da bulunan haber merkezlerinin edindikleri bilgilere göre, ülkenin güneyinde bulunan bir enerji tesisini ve çevresini hedef alan yeni bir siber saldırı gerçekleşti. Stuxnet isimli zararlı yazılımın kullanıldığı saldırının başarısız olduğu belirtildi.

YORUMLAR