Tamindir Gündem 45. Bölüm

Haftanın Teknoloji Haberleri - 18.01.2013

1. Kingston’dan Dünyanın En Büyük Flash Belleği

Depolama birimi üretiminde dünya liderlerinden Kingston, 1 TB kapasiteye sahip dünyanın en yüksek depolama alanını sunan DataTraveler Hyperx Predator 3.0 isimli flash belleğini tanıttı.

2. BlackBerry 10 L Avea İle Türkiye'ye Gelecek

Türkiye'nin önde gelen GSM operatörlerinden Avea, CES 2013 sırasında RIM ile anlaştığını ve BlackBerry 10 telefonlarının L versiyonunu  Şubat ayı sonunda Türk kullanıcılarla buluşturacağını duyurdu.

3. Avrupa’da İlk Ultra-HD Televizyon Yayını Yapıldı

Fransız Eutelsat şirketi Avrupa’nın ilk Ultra HD yayınını başlatarak bir ilke imza attı. Ultra-HD yayınlar şu an için yaygın olmasa da bu ilk adım yakın tarihte bu yayınların sayısının artacağının işaretçisi olabilir.

4.Microsoft Çalışanlarının Tercihi Apple

Microsoft'un eski yöneticisi Steven Sinofsky CES 2013 ile ilgili bir tweeti iPhone 5 üzerinden paylaşınca dikkatleri üzerine çekti. Sinofsky konu ile ilgili sorulara “sadece rekabeti dengelemeye çalışıyorum” diyerek mizahı bir cevap verdi.

5. Intel Sandy Bridge İşlemcileri Rafa Kaldırmaya Başladı

Geçtiğimiz sene içerisinde Ivy Bridge serisi işlemcilerini piyasaya süren Intel bir takım Sandy Bridge işlemcilerin dağıtımını durduracağını belirtti. Ağırlıklı olarak mobil işlemciler olan bu bir takım Sandy Bridge işlemcinin dağıtımının durdurulması Intel'in pazar stratejileri açısından tahmin edilebilir bir hareketti.

6- Asus 7 inçlik Tableti MeMO Pad'i Duyurdu

Asus, Jelly Bean 4.1 işletim sistemiyle çalışan 7 inçlik Android tableti MeMO Pad’i resmen duyurdu. 1 GHz’lik tek çekirdekli işlemcisi, 8 GB ve 16 GB’lık iki farklı depolama alanıyla kullanıcıların beğenisine sunulacak olan MeMO Pad’in fiyatıyla ilgili bir bilgi henüz açıklanmadı.

7- AMD Eski Yöneticilerini Hırsızlıkla Suçluyor

Dünyanın lider grafik çipi ve işlemci üreticilerinden AMD, önceden kendi bünyesinde çalışan 4 yöneticiyi kendi sunucularından çaldıkları 150bin civarındaki gizli belgeyi  Nvidia’ya sızdırmakla suçluyor.

8-Microsoft Surface Pro Çıkış Sinyalleri Veriyor

Microsoft Surface ürünlerinin genel yöneticisi Panos Panay, birkaç gün önce attığı bir tweet ile Surface Pro’nun gelecek birkaç hafta içinde tanıtılabileceğini duyurdu. Tweet’te ise şöyle diyordu: “Önümüzdeki haftalarda gelecek Surface Pro’yu kontrol etmek için aldığım yol sonlanıyor.”

9- Java 7 Update 11 ile Güvenlik Açıkları Kapatıldı

Eski Java sürümlerinde bulunan bir güvenlik açığı nedeniyle kimliği doğrulanmamış bir saldırgan kolayca bilgisayarınıza erişim sağlayabiliyordu. Bu nedenle Oracle tarafından Java üzerinde bulunan güvenlik açıklarını kapatmak için yeni bir güncelleme yayınlandı. Bilgisayarınızın güvenliği için Java’nın en son sürümünü bilgisayarınıza indirerek kurmanızı öneriyoruz.

10- Windows 8 Önizleme Sürümleri Sona Erdi

Microsoft tarafından ücretsiz olarak tüm kullanıcıların deneyebilmesi için dağıtılan Windows 8 Önizleme sürümleri 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren kullanılamayacak. Kaldığı yerden Windows 8 işletim sistemini kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcıların orijinal lisans satın almaları gerekmekte.

11-Gençler iPhone Değil Galaxy S3 Tercih Ediyor

Son zamanlarda Android 4.2 Jelly Bean ile neredeyse kusursuz şeklinde nitelendirilebilecek Android işletim sistemi, Apple’ın iOS işletim sistemine karşı verdiği mücadeleyi kazanacak gibi. Nitekim Buzz Pazarlama Grubu’ndan Tina Wells’in yaptığı araştırma, Samsung Galaxy Serisi akıllı telefonların iPhone ve iPad’e kıyasla çok daha yakından takip edildiğini gösteriyor. Bu da Apple’ın inovasyon konusunda geri kalmasından ve orta yaşa hitap etmesinden kaynaklanıyor.

12- Samsung Galaxy S Serisi Satışları 100 Milyonu Aştı

Dijital medya ve dijital yakınsama teknolojilerinde dünya lideri konumunda olan Samsung Electronics yaptığı bir açıklamayla Galaxy S serisi akıllı cep telefonu modellerinin global kanal satışlarının 13 Ocak 2013 tarihi itibarıyle 100 milyon barajını geçtiğini duyurdu.

13-Galaxy Note 3 ve 8 Çekirdekli İşlemcisi Exynos 5 Octa

Samsung Galaxy Note 2’nin piyasaya sürülmesinin üzerinden pek zaman geçmedi ancak Samsung şimdiden Note 3 için çalışmalara başlamış durumda ve CES 2013’te tanıttığı Exynos 5 Octa 8 çekirdekli işlemciyi bu modelde kullanacağına dair dedikodular mevcut.

14-Anonymous DDoS Saldırılarını Yasal Hale Getirecek

Dünyaca ünlü aktivist hacker grubu Anonymous’un Beyaz Saray’a verdiği dilekçe ile DDoS saldırılarının protesto amaçlı olmaları halinde yasal kabul edilmeleri gerektiğini resmen talep etti. 25.000 imza toplamaları durumunda dilekçe başkan Obama tarafından değerlendirilmek zorunda olacak.

15-Dünyanın İlk Şekil Değiştiren Tablet Ekranı

Kaliforniyalı Tactus adlı bir teknoloji firması tarafından üretilen tablet, CES 2013’te sergilendi. Bu tabletin ekranı, üzerinde klavye tuşları belirdiğinde şekil değiştirebiliyor ve kullanıcılara gerçek bir klavye deneyimi sunuyor.

16- 2012’nin Dördüncü Çeyreğinde Sadece Bir Milyon Surface Tablet Satıldı

Analist Brent Thill’e göre, Surface Tablet, geçen çeyrekte hedeflediği basamakları tırmanamadı. CEO Steve Ballmer’ın birkaç milyonluk hedefi de suya düşmüş oldu. Bu da zor bir iPad karşılaştırmasına ve şirketin kısıtlı dağıtım olanaklarına dayandırılmakta.

17 - Skype İçin 6.1 Güncellemesi Yayınlandı!

Popüler mesajlaşma yazılımı Skype’ın 6.1 sürümü yayınlandı. Kısa bir süre sonra Windows Live Messenger kullanıcılarının da aktarılacağı Skype yazılımının bu yeni sürümü, özellikle profil yönetme ve görüntüleme alanında yenilikler barındırıyor.18 - Galaxy S4, Samsung Yol Haritasındaki Yerini Aldı

Galaxy S3’ün yarattığı etkinin ardından çok büyük beklentilerle merak edilen Galaxy S4, CES 2013 Fuarındaki Samsung sergiliklerine ipucu bıraktı. 4.99 inçlik 1080p tam HD ekrana sahip olacağı ve bu yılın ilk çeyreği içinde satışa çıkacağı Samsung sergiliğindeki görselde yer alıyor.

19 - Su Geçirmez Tablet Xperia Z Yolda

Amazon Almanya şubesinde ön siparişe çıkan Xperia Z’nin €649 etiket fiyatı bulunuyor. Xperia Z akıllı telefonun yarattığı olumlu etkinin ardından bu kez de Xperia Z Tablet iddiası mobil dünyayı heyecanlandırdı. 10.1 inçlik 1920x1200 piksellik ekrana sahip olacağı iddia edilen cihazın hızlı ve güçlü bir donanımı bünyesinde bulunduracağı öne sürülüyor.

20 - Apple Yönetiminde Bir Kayıp Daha

iOS 6 ve iPhone 5’in ardından yaşanan başarısızlar sonrasında birkaç yöneticinin görevine son veren Apple Yönetimi, bu kez bir istifa iddiasıyla sarsıldı. Çok uzun süredir perakende bölüm başkan yardımcısı sıfatıyla Apple’da bulunan Jelly McDougal’ın ailesine zaman ayırmak için istifasını Apple Yönetimine sunduğu öne sürülüyor.

21 - Kayan QWERTY Klavyeli Samsung Godiva'nın Fotoğrafları Sızdı

İddialara ve sızan bilgilere göre Samsung şimdi de QWERTY klavyeye sahip Android işletim sistemli bir telefon üzerinde çalışıyor. HD ekran çözünürlüğüne sahip cihazın çift çekirdekli işlemcisi olacağı sızan bilgiler arasında. 

YORUMLAR