Tamindir Gündem 59. Bölüm
Tamindir Gündem 59. Bölüm

Tamindir Gündem 59. Bölüm

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 26.04.2013

1- Samsung, Galaxy S4 Talebine Yetişmekte Zorlanıyor

Samsung’un uzun süredir merakla beklenen Galaxy S4 modelinin lansmanının ardından cihaza olan talep o kadar yükselmiş durumda ki Samsung’un büyük bir tedarik sıkıntısı olduğuna ve ürünün piyasa taleplerine yetişemediğine dair işaretler var. Özellikle işlemci konusunda eksikleri bulunan şirketin diğer parçalarda bir sorunu olup olmadığı bilinmiyor.

2- Alexander Graham Bell'in 128 Yıllık Ses Kaydı Yayınlandı

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell’in yüz yıldan daha yaşlı olan ses kayıtları şimdiye dek deşifre edilemiyordu ancak yapılan çalışmalar sayesinde bu sorun aşıldı ve Graham Bell’in sesinin bulunduğu kayıtlar 3D tarama teknikleri ile sanal ortama aktarıldıktan sonra yayınlandı.

3- Twitter Güvenliği Daha Sıkı Hale Getiriyor

Twitter’ın son dönemlerde başına gelen saldırılar nedeniyle başı belada. Özellikle Associated Press’in hacklenmesinin ardından ekonominin bile büyük bir anlık darbe yemesi yüzünden şirketin çift katmanlı bir güvenlik sistemini devreye sokacağı ve bu konuda mühendisleri işe almaya başladığı söylenenler arasında.

4- Samsung Zihinle Kontrol Edilen Tablet Geliştiriyor

Akıllı telefon ve tabletlerde gerçekleşen devrimin ardından elektronik cihazları hem elle, hem bakışlarla hem de çeşitli ses komutları ve hareketlerle kullanmak mümkün hale gelmişti. Anlaşılan o ki Samsung bunu bir adım daha ileri götürmeye kararlı ve artık zihinle kontrol edilen bir tablet Teksas Üniversites ve Samsung işbirliği ile geliştiriliyor.

5- Facebook En Güçlü Sosyal Ağ Markası Seçildi

Zürih Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu Facebook dünyanın en güçlü sosyal ağ markası seçildi. Firmaların maddi değerleri baz alınarak yapılan değerlendirmede Facebook’u Youtube ve Twitter yakın paylarla takip etmekte

6- Google+ ve Yeni Özellikleri

Google+ kullanıcılarını yeni gelen güncellemeyle birlikte yepyeni özellikler bekliyor. Yeni gelen özellikler sayesinde Google+ yorumları blog servisi Blogger’la entegre olarak kullanılabilecek ve Google+ Hangout’ları üzerinde klavye kullanan kullanıcıların mikrofon sesleri kesilecek. Bakalım bu yeni özellikler Google+ kullanıcıları tarafından nasıl karşılanacak.

7- İnternet Kullanıcısı Sayımız Bir Yılda 1.3 Milyon Arttı

IAB Türkiye tarafından yayınlanan 2013 Şubat raporuna göre Türkiye'de internet kullanan kullanıcıların sayısı geçtiğimiz yıla göre 1.3 milyon artış göstererek toplam 26.6 milyon kişiye ulaşmış durumda. İnternet kullanıcılarımızın arasına son bir yılda katılan 1.3 milyon kişinin demografik bilgilerine bakıldığında, yüzde 56'lık bölümü erkeklerin ve geriye kalan yüzde 44'lük bölümü bayanların oluşturduğu görülüyor.

8- Anonymous'dan Amerika ve Başkanı Obama'ya Tehdit!

Anonymous 7 Mayıs’ta düzenleyeceği eylem nedeniyle Amerika ve Obama’yı uyardı. Eyleminin nedenini Amerika’nın Afganistan, Irak, Pakistan’da ve kendi topraklarında sivillerin ölümüne neden olması olarak gösteren Anonymous Amerikan hükümetine maddi zarar verme niyetinde

9- Samsung Galaxy S4 Oyun Performansı En Yüksek Telefon

Yurtdışı teknoloji çevreleri tarafından yapılan performans ölçümlerine göre Samsung Galaxy S4 oldukça yüksek bir oyun performansına sahip. Piyasada mevcut olan ve aralarında iPhone 5’inde bulunduğu cihazlara göre çok yüksek performans sergileyen S4 neredeyse iPad 4 ile aynı performansı sergiliyor. 

10- Yandex ve Akınsoft'tan İşbirliği

Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan ve sürekli olarak yaptığı yeni yatırımlarla adından söz ettirmeyi başaran Yandex bu kez de Türkiye'nin önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Akınsoft ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma sayesinde sektörel yazılımları ve özellikle internet kafeler için sunmuş olduğu çözümlerle tanınan Akınsoft aracılığıyla Yandex arama teknolojileri ve ürünleri, Türkiye'de çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırılacak.

11- Devrim Niteliğinde Yenilik E-Vize

İçişleri, Maliye ve Dışişleri bakanlıkları tarafından geliştirilen yepyeni uygulama sayesinde ülkemize giriş yapmak isteyen turistler, konsolosluklara başvuru yapmaya gerek duymadan internet üzerinden sadece bir kaç dakika içerisinde vize alabilecek. Geçtiğimiz hafta uygulamaya konulan elektronik vize (e-vize veya e-visa) sayesinde 94 ülkenin vatandaşları evisa.gov.tr web sitesini ziyaret ederek Türkiye vizesi için kolayca başvuruda bulunabilecekler.

12- Google Glass Göz Kırpma İle Kontrol Edilebilecek

Fodawim adlı bir Reddit kullanıcısı, MyGlass eşi bir uygulamada Google Glass’ın kullanımına yönelik ipuçları veren kod parçalarını ortaya çıkardı. Google Glass ile fotoğraf çekmek için göz kırpmanın yeterli olduğunu belirten kodlar, Google Glass’ı baş hareketlerinizle uyku moduna alıp uyandırabileceğinizi de gösteriyor.

13- HTC One’ın Görüntü Kalitesi Güncellemelerle Geliştirilecek

En yeni rakibi Samsung Galaxy S4’ün çıkışıyla görüntü kalitesini artırma yoluna giren HTC, amiral gemisi One’ın kamerasını geliştirmeye çalışıyor. Fotoğraf çekimlerinde görüntüleri iyileştirecek bir güncelleme çıkaran şirket, bu güncelleme ile ses kalitesini de artırmayı hedefliyor. 

14- Google 2013'ün İlk Çeyreğinde 3.35 Milyar USD Kâr Etti

Dünyan en değerli şirketleri arasında yer alan Google, 2013 yılına ait ilk çeyrek finans raporunu yayınladı. Açıklanan bilgilere göre yılın ilk üç ayında yaklaşık 14 milyar USD gelir elde eden şirket, bunun 3.35 milyar USD’lik kısmını kâra çevirdi.

15- Google Play'de Yeni Bir Zararlı Yazılım Tespit Edildi: BadNews

Google Play üzerinde keşfedilen BadNews isimli zararlı bir yazılımın milyonlarca cihaza bulaştığı tespit edildi. Özellikle de Rusya bölgesindeki kullanıcılara zarar veren yazılım cihazlara sahte haberler gönderiyor ve SMS atılmasını sağlıyor.

YORUMLAR