Tamindir Gündem 60. Bölüm
Tamindir Gündem 60. Bölüm

Tamindir Gündem 60. Bölüm

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 04.05.2013

1 - YouTube'da Her Ay 6 Milyar Saat Video İzleniyor

YouTube’da her ay tam 6 milyar saatlik video izlenmesi gerçekleştiği resmi olarak açıklandı. Video içeriklerin daha da önem kazandığı bu dönemde YouTube’un önceki seneye göre gerçekleştirdiği %50’den fazla büyüme ivmesinin de devam etmesi bekleniyor.

2 - The Pirate Bay Karayiplere Taşınıyor

Uzun süredir çeşitli devlet otoriteleri ile köşe kapmaca oynayan The Pirate Bay, en son kovulduğu İskandinav ülkelerinden sonra çareyi Karayipler’de buldu. Saint Marteen adasına taşınan web sitesinin orada yeni engellerle karşılaşıp karşılaşmayacağı henüz bilinmiyor.

3 - Samsung Galaxy S4, Galaxy S3 ve iPhone 5'ten Daha Kırılgan

Samsung Galaxy S4, Galaxy S3 ve iPhone 5 arasında yapılan kırılma testlerinde en zayıf halkanın Galaxy S4 olduğu ortaya çıktı. Her ne kadar Galaxy S3’e göre daha iyi bir su sızdırmaz yapısı olsa da özellikle ekran alanının büyümesi ve ağırlık dengesi nedeniyle Galaxy S4 ekran kırılganlığa çok daha elverişli bir yapıya sahip. 

4 - Google Glass Twitter Uygulamasına Sahip Olacak

Google Glass geliştiricilere dağıtılmaya başlandı ve hem görüntüler hem de uygulamalar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Twitter mobil geliştiricilerinden birisinin hesabında yaptığı paylaşımın, Google Glass’tan yapılmış görünmesi teknoloji dünyasının dikkatini çekti ve ekran görüntülerinin alınmasının ardından bahsedilen Twitter hesabı kapatıldı.

5- Google Now iOS İçin Yayınlandı

Bugüne kadar Google Now hizmeti sadece Android cihazlarda Google Search uygulamasıyla kullanılabilir durumdaydı. Bu hafta başında Google, Google Search uygulamasının iOS versiyonuna majör bir güncelleme getirerek bu hizmeti iOS kullanıcılarına da sundu. Hizmetten yararlanmak için kullanıcıların Google Search uygulamasını indirerek uygulamaya Google hesaplarıyla giriş yapması gerekiyor.

6-Toshiba, Klavyesi Ayrılabilen Ultrabook Portégé Z10t’yi Tanıttı

Toshiba; 11.6 inç, Full HD yüksek parlaklıklı dokunmatik ekran taşıyan ve hem tablet hem de notebook PC şeklinde kullanılabilen yeni Ultrabook Portégé Z10t hibrit bilgisayarını duyurdu. Windows 8 Pro ile çıkış yapan bu bilgisayarın özellikle tablet modunda el yazısı kullanılabiliyor olmasıyla iş dünyasından yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

7- 2014’te Gelecek iPhone Daha Büyük Ekranlı Olacak

Jefferies analisti Peter Misek tarafından yatırımcılara gönderilen notun bir kopyasını ele geçiren Kanada merkezli Financial Post’a göre, Misek iPhone 6’nın 2014 yazında çıkacağı ve daha büyük ekranlı olacağı bilgilerini vermiş. iPhone 5S’in ise iPhone 5 gibi 4 inç olacağını söyleyen Misek, yeni cihazın siyah ve beyaz modelleri dışında renk seçeneklerine sahip olacağını belirtmiş.

8- Çalışır Haldeki İlk Apple Bilgisayar Açık Arttırmaya Çıkacak

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın bizzat kendi elleriyle inşa ettiği ilk Apple bilgisayar Apple 1’in 6 adet örneği yakın zaman içinde açık arttırmaya çıkacak. Halen çalışır haldeki bu bilgisayarlar 1976 yılında yapılmıştı ve geliştirilmesi için gerekli bütçeyi sağlamak amacıyla Steve Jobs VolksWagen minibüsünü satmıştı.

9- Her Facebook Beğenisi 174 Dolar Değerinde

Yapılan bir sosyal medya araştırmasına göre ticari markaların Facebook sayfalarına ve ürünlerine gelen beğeniler firma için ek maddi gelir anlamına geliyor. Bu beğeniler markaya bağlılık, yakın çevreye tavsiye ve tekrar satın alma isteği olarak geri dönüyor. 

10-WhatsApp Neden Reklam Almıyor?

WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasının geliştiricileri blog sayfalarında WhatsApp’ın ücretli olması konusundaki eleştirilere cevap verdiler. Genel olarak reklamı sevmediklerini ve ürünlerini bu amaçla farklı bir yola sokmak istemediklerini belirten geliştiriciler başka bir alternatif yol olmadığı iddiasında

11- Galaxy Tab 3 7.0 Resmen Tanıtıldı

Samsung, Galaxy Tab serisinin yeni üyesi Galaxy Tab 3 7.0’ı tanıttı. Adından da anlaşılabileceği üzere 7 inçlik ekran boyutuna sahip olan tablet çift çekirdekli işlemciye ve 1 GB değerindeki ara bellek birimine sahip.

12- Android, Tablet Dünyasında da Pazar Liderliğini Ele Geçirdi

IDS isimli araştırma şirketinin sunduğu verilere göre Android tablet bilgisayarlar bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine göre %247’lik bir satış artışı gerçekleştirdi. Bu artış da tablet dünyasında Android işletim sistemli cihazların %56.5’lik bir paya sahip olmalarını sağladı.

13- Google Play Geliştirici Program Politikasını Değiştirdi

Google, Google Play Geliştiricileri Program Politikaları üzerinde güncelleme yaparak Google Play üzerinden indirilmeyen uygulamalar için güncelleme desteğini çekti. Örnek vermemiz gerekecek olursa Facebook'un kendi üzerinden indirttiği uygulamalar artık Google Play üzerinden otomatik olarak güncelleme almayacak.

14- Yahoo'ya Fransız Hükümeti'nden Veto

Yahoo'nun Fransız video paylaşım sitesi Dailymotion'ın hisse senetlerinin büyük bir bölümü için yaptığı teklif Fransız Hükümeti tarafından veto yedi. Fransız bakanı Arnaud Montebourg, Fransız bir şirketin kontrolünü bir Amerikan şirketine vermek istemediklerini dile getirerek tartışmalara bir son verdi.

15- HTC One Avea Farkıyla Türkiye'de Satışa Sunuldu

HTC'nin şimdiye kadar ürettiği en iyi akıllı telefon olan HTC One, Türkiye'de ilk kez Avea farkıyla KDV dahil 1.999 TL peşin fiyatla satışa sunuluyor. Avea İletişim Merkezleri'nde meraklılarını bekleyen HTC One, akıllı telefonlara heyecan verici farklı bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor.

YORUMLAR