Tamindir Haftalık Gündem - 1. Bölüm
Tamindir Haftalık Gündem - 1. Bölüm

Tamindir Haftalık Gündem - 1. Bölüm

1-Yandex Arama Motoru Türkiye’de TV Reklamlarına Başladı

Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye piyasasına giren Rus kökenli arama motoru Yandex'in TV reklamları Türk televizyonlarında yayınlamaya başladı. Lansman toplantıları ve arka arkaya yayına aldığı servisleriyle Türk internet piyasasına hızlı bir giriş yapan Yandex, televizyon reklamlarıyla bilinilirliğini arttırmayı hedefliyor. Yandex'in TV reklamını buradan izleyebilirsiniz.

Yandex İstatistik Uygulaması Metrica'nın da ülkemize gelmesi bir başka gelişme. Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde Google’ı geriden bırakan ve lider arama motoru pozisyonunu koruyan Yandex Türkiye pazarına oldukça hızlı ve agresif bir şekilde giriş yapmıştı. Diğer ülkelerdeki lider konumunu ülkemize de taşımak isteyen ve buna yönelik stratejiler geliştiren Yandex’ten web sitesi sahiplerini sevindirecek bir haber geldi.
Arama motoru, e-posta servisleri, haritalar, panoramik görüntüler, haberler, video ve görseller ile çeviri hizmetlerini Türkiye pazarına sunan Yandex şimdi de web siteleri için istatistik uygulaması olan Metrica’yı kullanıcıların hizmetine sundu.

2-Microsoft, Kendi Sesinizle Çeviri Yapabilen Yeni Bir Teknoloji Tanıttı

Microsoft, şimdiye kadar gördüğümüz çeviri sistemlerinden çok daha farklı bir dil çeviri sistemini tanıttı. Bu yeni teknolojiyle konuşma sesiniz farklı dillere sesli olarak çevrilebiliyor. Örneğin; İngilizce olarak söylenen bir cümle Almanca'ya, İtalyanca'ya hatta Çince'ye çevrilebiliyor. Sesi tanıyan ve 26 farklı dilde çeviriyi destekleyen yazılım, gezginler için yararlı servisler hazırlamak ve dil öğrenimini kişiselleştirmek gibi amaçlarla kullanılabilecek.

3-Firefox 11 İle Websitelerini 3 Boyutlu Görüntüleyin

Firefox Aurora sürümünde webmaster araçları arasında sunulan 3D özelliği, yeni çıkan Firefox 11 ile tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu. 3D özelliği sayesinde websitelerini 3 boyutlu olarak görüntüleyebilir, yaptığınız değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

4-Google+ Mobil Cihazlarda Görüntüsünü Yeniledi

Google+ tablet cihazlarda arayüzünü güncelledi. Mobil kullanıcılar hızlı ve yeni mobil arayüze kısa sürede alışacaklardır.

5-Yeni iPad Satışa Sunuldu

Apple, Mart ayı içinde düzenlediği etkinlikte bu sene çıkaracağı yeni ürünlerini tanıtmıştı. Merakla beklenen ürünü iPad de bu etkinlikte tanıtılan ürünler arasında idi. Apple artık numaralandırmaktan vazgeçtiği iPad’i 16 mart 2012 cuma günü saat 8:00 itibariyle satışa sunmaya başladı.

6-Tarayıcı Savaşları Dokunmatik Cihazlara Taşınıyor

Windows 8’in dokunmatik ekranlar için tasarlanan Metro arayüzü yeni bir rekabeti beraberinde getirecek. Mozilla Firefox ve Google Chrome Windows 8 Metro için özel versiyonlar yayınlayacağını açıkladı. Hem Google hem de Mozilla dokunmatik ekran kullanıcılarını memnun edebilmek için çalışmalara başladı bile. Opera ve Safari konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmasa da önümüzdeki günlerde tarayıcı savaşlarının platform değiştireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

7-244 yıllık Büyük Britannica Ansiklopedisinin Yeni Baskısı Çıkmayacak

1990’lı yıllarda gazetelerin kuponla dağıttığı, her evde rakibi Meydan Larousse ile beraber raflarımızı dolduran 32 ciltlik dev eser Büyük Britannica artık basılı olarak dağıtılmayacağı duyuruldu. Her geçen yıl satış rakamları düşen eserin 2010 yılında sadece 8bin adet satıldığı ve basılandan daha fazlasının depolarda bekletildiğini belirtelim. Kısaca Wikipedia ve Google, Büyük Britannica Ansiklopedisinin sonunu hazırladı.

8-Microsoft'un Global Yetenek Programına Başvurular Başladı

Microsoft Türkiye, Talent Explorer programı ile yüksek potansiyele sahip üniversite öğrencilerini ekibine katmak istiyor. Üniversitelerin 2. ve 3. sınıfında okuyan öğrencilerin katılabileceği programda Microsoft bünyesinde farklı departmanlarda verilecek gerçek projelerde kendilerini göstermeleri istenecek. 15 Nisan’a kadar Microsoft Talent Explorer programına başvuruda (https://careers.microsoft.com/search.aspx) bulunabilirsiniz.

YORUMLAR