Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak için Kullanabileceğiniz 10 Araç

Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz araçları bir araya topladık

Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak için Kullanabileceğiniz 10 Araç

Eğer bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız üzerinde yaptığınız hassas işlemler, yazışmalar ve dosya paylaşımları gibi veri trafiklerinin hackerlar gibi üçüncü şahısların eline geçmemesi için kullanabileceğiniz güvenlik araçları arıyorsanız doğru yerdesiniz. İnternet güvenliği denilince akla ilk olarak standart antivirüs yazılımları geliyor. Fakat antivirüs yazılımları daha çok lokal güvenlik sunmaları açısından bilgisayarınızdan dışarıya gönderilen verilerin güvenliği konusunda etkili olamıyorlar. Yani bir antivirüs yazılımı kullanarak mutlak kişisel bilgi güvenliği elde etmeniz mümkün değil.

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda internet üzerinde yaptığımız veri alışverişlerini güvence altına almamız gerekiyor. Bu veri alışverişlerinden kasıt yazışmalarınız, sesli mesajlaşmalarınız ve görüşmeleriniz, dosya paylaşımlarınız, internet sitelerinde kullandığınız hesap giriş bilgileri ve parolalar, aramalarınız ve arama sonuçlarınız gibi öğeler. Saydığımız bütün bu işlemleri gizlemek ve güvence altına almak için maalesef tek bir araç öneremiyoruz; çünkü güvenli gezinti için bütün güvenlik araçlarını bir araya toplayan bir yazılım paketi henüz ortaya çıkmadı. Bbunun yerine ihtiyacınıza göre kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunuyor. İşte bu yazımızda bu tür araçlara yer vereceğiz.

HTTPS Everywhere

Bir Google Chrome eklentisi şeklinde hazırlanmış olan HTTPS Everywhere temel olarak ziyaret ettiğiniz internet sitelerini en güvenli protokolleri kullanmaya zorluyor.

Ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin adreslerinin başında http ve https bölümlerini görebilirsiniz. Http standardı biraz daha eski bir standart. Https ise http standardında görülen güvenlik açıklarını kapatmak amacıyla geliştirilmiş daha yeni bir protokol. Https standartı içerisinde SSL şifreleme sistemini de barındırdığı için bankaların internet sitelerinde ve güvenliğe önem veren birçok farklı sitede tercih ediliyor. Yani başında https bölümünü gördüğünüz bir sitenin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Https protokolü giderek yaygınlaşsa da halen bu protokole geçmeyen ya da tercihen kullanmayan siteler mevcut. İşte HTTPS Everywhere bu siteleri tespit ediyor ve otomatik olarak https protokolüne geçiriyor.

HTTPS Everywhere'i Google Chrome tarayıcınıza eklemek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Cryptocat

Cryptocat çevrimiçi yazışmalarınızı güvence altına almak için tasarlanmış bir anlık mesajlaşma yazılımı olarak tanımlanabilir. Uygulama temel olarak yazışmalarınızı daha bilgisayarınızdan ya da mobil cihazınızdan çıkmadan şifreliyor. Bu sayede Cryptocat'ın kendi sunucularında dahi yazışmalarınız gizlenmiş hale geliyor. 

Cryptocat'ın bilgisayar versiyonu bir tarayıcı eklentisi şeklinde. Yazılımın Google Chrome, Opera, Firefox ve Safari versiyonları mevcut. Cryptocat bilgisayar versiyonu dosya paylaşımı yapmanıza da izin veriyor. Yazılımın bir de iPhone ve iPad üzerinde kullanabileceğiniz bir mobil sürümü bulunmakta. Cryptocat'in mobil ve bilgisayar versiyonlarında grup sohbeti yapmanız mümkün.

DuckDuckGo

DuckDuckGo popüler arama motorlarına tepki olarak geliştirilmiş bir arama motoru olarak düşünülebilir. DuckDuckGo'nun Google, Yandex, Yahoo veya Bing gibi arama motorlarından farklı sizin yaptığınız aramalarla ilgili herhangi bir kayıt tutmaması. Bu sayede çevrimiçi yaptığınız hareketlerin izlenmesi, arama sonuçlarınızın ve aramalarınızın izinsiz olarak görüntülenmesi, aramalarınıza ilişkin reklamlara marruz bırakılmanız mümkün olmuyor.

DuckDuckGo'yu dilerseniz mobil cihazlarınızda, dilerseniz bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Bu arama motoru sadece yaptığınız aramaları güvence altına alıyor. Yani arama sonuçları üzerinden tıklayacağınız sitelerin bilgilerinizi kayıt altına almaması için yazımızda anlatacağımız başka çözümlere göz atmanız gerekiyor.

The Guardian Project Uygulamaları

The Guardian Project mobil cihazlar için geliştirilen farklı güvenlik uygulamalarını kapsayan bir proje olarak düşünülebilir. Bu proje dahilinde şifrelenmiş mesajlaşma uygulamaları, güvenli internet tarayıcıları ve proxy servisleri gibi uygulamalar yer alıyor.

Bu proje dahilinde geliştirilen açık kaynak koduna sahip uygulamalar bütün kullanıcıların hizmetine ücretsiz olarak sunuluyor. Orweb adlı The Guardian Project internet tarayıcısı temel olarak Tor Browser'ın mobil versiyonu olarak düşünülebilir. Bu internet tarayıcısı üzerinden yaptığınız gezintilerde verileriniz tek bir sunucu yerine farklı sunucular arasında geçiş yapıyor. Bu yöntem verilerinizin taip edilmesinin önüne geçebilmenizi sağlıyor. İnternet gezinti hızınızın bu yöntem ile biraz düşebilmesi muhtemel; fakat güvenlik önceliğinizse bu kayıp çok da önemli olmamakta.

Orweb üzerinde yapılan gezintiler başka farklı coğrafi konumdaki bilgisayarlara yönlendirildiği için engelli internet sitelerine giriş yapmanız da mümkün olmakta. Orweb internet tarayıcısını kullanabilmek için Orbot proxy uygulamasını da yüklemeniz gerekiyor. Bu iki uygulamayı bu bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

The Guardian Project'in şifrelenmiş mesajlaşma uygulaması ise ChatSecure. ChatSecure'ün hem iOS hem de Android versiyonu bulunmakta:

Ghostery

Ghostery sizin internet kullanım alışkanlıklarınızı izleyen ve kayıt altına alan internet sitelerinin farkına varmanıza ve dilediğinizde bu izleme taleplerini engellemenize imkan tanıyan bir servis olarak tanımlanabilir. 

Ghostery ile bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde eğer o site veya site içi bileşenler bilgilerinizi kayıt altına almak istiyorsa size küçük uyarılar gösteriliyor. Ghostery'i dilerseniz Google Chrome üzerinde kullanabileceğiniz bir eklenti şeklinde bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz, dilerseniz mobil cihazlar çin geliştirilmiş internet tarayıcısı şeklinde Android ve iOS cihazlarınızda kullanabilirsiniz:

Signal

Signal mobil cihazlarınız üzerinde kullanabileceğiniz güvenli bir anlık mesajlaşma servisi. Listemizde aynı ihtiyacı karşılayan farklı uygulamalara da yer versek de bu uygulama kendi üzerinden yapılan sesli aramaları şifrelemesi bakımından öne çıkıyor.

Signal yazışmalarınızı, paylaştığınız resim ve dosyaları da şifreleme yoluyla karşı tarafa iletiyor. Eğer Android veya iOS cihazlarınız üzerinde güvenli bir sesli görüşme ve mesajlaşma servisine ihtiyaç duyuyorsanız Signal'ı kullanabilirsiniz:

Privacy Badger

Privacy Badger temelde bir reklam engelleme hizmeti. Fakat bu hizmeti benzer hizmetlerden ayıran şey sadece saldırgan bir veri toplama politikası izleyen reklam kaynaklarını engelliyor oluşu.

Privacy Badger izniniz olmadan kullanım verilerinizi toplayan reklam kaynaklarını filtreliyor ve tarayıcınızda veri toplamalarını önlüyor. Otomatik çalışan sistem sayesinde çok uğraşmanıza gerek kalmadan kişisel bilgi güvenliğinizi sağlayabiliyorsunuz.

Privacy Badger'ı Google Chrome ve Mozilla Firefox internet tarayıcılarınız üzerinde kullanabilirsiniz:

GnuPG

GnuPG ya da uzun adıyla Gnu Privacy Guard kullanıcılara bilgilerini şifreleme ve kilitleme imkanı veriyor. Komut satırı tabanlı olarak çalışan yazılım ile verileriniz şifrelendikten sonra alıcı ancak sizin vereceğiniz anahtar ile bu bilgileri deşifre edebiliyor. Bu sayede mesajlaşmalarınızsadece alıcı ile sizin aranızda gizli kalabiliyor. Edward Snowden'ın da kullandığı bu sistem en başarılı veri şifreleme yöntemleri arasında:

Wickr

Wickr, Görevimiz Tehlike dizisi ve filmlerinde gördüğümüz kendi kendini imha eden mesajları mobil cihazlarımıza taşıyan bir uygulama. Uygulama ile paylaştığınız fotoğraflar, dosyalar, ses kayıtları, videolar ilk önce şifrelenmekte. İkinci adım ise bu dosya ve mesajların belli bir süre geçtikten sonra kendilerini yok etmesi. Bu sayede şifrelenmiş paylaşımlarınız otomaitk olarak silinerek geride iz bırakılmıyor.

Wickr'ı hem iOS hem de Android akıllı telefon ve tabletlerinizde kullanabilirsiniz:

Tor Browser

Anonim internet gezintisi denildiğinde akla ilk gelen isim olan Tor Browser internet trafiğinizi kendi sunucu ağına taşıyarak izlenilmenizi zorlaştırıyor. Veri transferiniz Tor Browser kullandığınızda Tor ağında yer alan sunucular arasında el değiştiriyor ve bu sayede takip edilmesi zorlaşıyor. Standart bir tarayıcı üzerinde saniyeler içinde erişilebilen kişisel bilgilerinize Tor Browser üzerinden erişmek hemen hemen imkansız hale geliyor.

Tor Browser'ı bilgisayarlarınızda ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz:

YORUMLAR