Dead Space 3 Demo İncelemesi

Çıkışına az bir zaman kalan Dead Space 3'ün demosu yayınlandı. Bizler de demo hakkındaki izlenimlerimizi paylaşalım istedik.

Dead Space 3 Demo İncelemesi

EA tarafından dağıtılan Visceral Games tarafından geliştirilen Dead Space 3 için geçtiğimiz günlerde bir demo yayınlandı. Demo henüz sadece EA Origins üyeliği bulunan Xbox 360 kullanıcılarıyla paylaşıldı. Ancak yarın itibariyle tüm Xbox 360 ve PS3 kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

Demoyu erken oynama şansını yakalamışken sizlere bir de inceleme yazısı hazırlayayım istedim. Bu sayede çoğu oyuncunun merak ettiği, “Dead Space serisi artık korku olmayacak mı?” sorusuna da kısmen cevap vermiş olurum.

Soğuk Bir Kış Günüydü

Dead Space 3’te fark edeceğiniz ilk değişiklik bulunduğunuz ortam olacak. Eski oyunlarda da yer yer açık ve geniş mekanlara giriyorduk. Ancak Dead Space 3’te bol bol dışarıda takılacağız. Üstelik takıldığımız yerlerde karlarla kaplı olduğundan düşmanlarımız dışında bir de çevreyle cebelleşeceğiz.

Dead Space 3 açık alan yaratma konusunda başarılı bir iş çıkarmış. Her ne kadar Dead Space’in hantal yapısına, açık alanlar çok uymasa da biraz alıştıktan sonra uyum sağlıyorsunuz. Grafik olarak da çevre sizi tatmin edecektir. Karda attığınız her adımın izini görebiliyorsunuz. Kapalı alanlar ise Dead Space 2’den aşina olduğunuz üzere, fazla bir değişiklik yok. En azından göründüğü kadarıyla. Çünkü demoda çok fazla kapalı alan tecrübesi yaşamıyorsunuz.

Mermi Manyağı Yaptılar

Gelelim oyundaki en merak edilen unsura; korku-aksiyon dengesine. Öncelikle oyundaki aksiyon dozajının arttığını hemen belirteyim. Eskisine göre daha çok mermi alıyor ve daha çok mermi sıkıyorsunuz. Çünkü düşmanlarınız kolay kolay ölmüyor. Parçalandı, bitti gitti derken tekrardan düşmanın bir yerlerinden uzuv çıkardığını görünce olaya stratejik yaklaşmak yerine (uzuvlara ateş etmek gibi) “al ulan” diyerek tüm mermiyi üzerine boşaltabiliyorsunuz. Zaten demo boyunca mermi sıkıntısı çekmediğiniz için mermi boca etmekle bir sorununuz olmuyor. Umarım oyundaki bu mermi dengesi, sadece demoda böyle olur.

Fakat oyunun aksiyon dozajının artması, korku unsurunun azaldığının bir göstergesi değil. Dead Space 3’te korku sadece şekil değiştirmiş. Psikolojik gerilimin yerine direkt öd patlatma yolunu tercih eden yapımcı firma, karşınıza bir anda sürekli düşman çıkarma konusunda oldukça bonkör davranıyor. Ucuz bir numara belki ama işe yarıyor mu? Yarıyor.

Serinin eski oyunlarına göre değişen bir başka yönde artık insanlara karşı da savaş veriyor oluşumuz. Bu da beraberinde silahlı çatışmayı ve siper sistemini oyuna eklemiş. Yalnız demodan anlaşıldığı kadarıyla 2 tip silahlı düşman var. Birincisi, silahlı insan askerler. İkincisiyse silahlı zombi askerler. İlk grupla yapılan çatışmalarda genellikle yaratıklar da dahil olduğu için üç taraflı bir çatışma oluyor. Ancak insanlar ile birebir çatışmaya girdiğinizde eğilerek sipere geçiyor ve oradan karşılıklı mermi alışverişi yapıyorsunuz. Basit bir siper sistemi kullanan yapımcı ekip, oyunun bu kısmını çok sığ yapmış. Demo boyunca gözüme tek batan yer çatışma sahneleri oldu. Dead Space 3’e yakışmamış.

İkinci grup olan zombi askerlerle çatışırken ise durum daha vahimdi. Ayakta, korumasız, sipersiz karşılıklı birbirinize ateş ediyorsunuz. Demoda tecrübe ettiğim kadarıyla gereksiz ve başarısız uygulanmış bir durum.

Alet Çantamı Getirin

Oyunda gelişen ve kafa yormanıza sebep olacak yeniliklerden biri de silah upgrade’i. EA tarafından reklamı yapılarak üstünde durulan bu konuyu ilk etapta beğendiğimi söylemeliyim. Verilen şartlar içerisinde kendi silahınızı geliştirebiliyor. Mevcut silahlarınızın özelliklerini detaylı değiştirebiliyorsunuz. Üstüne kafa yoracağınız ve strateji geliştireceğiniz bir yenilik.

Oyunda bir adet makineli tüfeğiniz, bir adet de klasik 3 başlı lazer silahınız (Line Gun) var. Hepsinin alternatif vuruş özelliği Dead Space 3’te de korunmuş. Ancak artık 4 silah yerine aynı anda 2 silah taşıyabiliyorsunuz. Eğer oyun çıktığı zaman da durum böyle olacaksa seçimimizi iyi yapmamız gerekecek.

Dead Space 3 demosu için genel izlenimlerim bunlar. Dead Space 2’nin üzerine oynanış olarak çok fazla bir şey eklenmemiş. Visceral Games, serinin temeli için bulduğu formülün üzerine ufak eklemeler yapmış. Bazısı iyi bazısı kötü duruyor, ama şimdilik. Asıl inceleme oyunun tam sürümü çıktıktan sonra olacak.

Dead Space 3 Co-Op Demo Video İncelemesi

Devil May Cry İncelemesi

YORUMLAR