Gamepad İle Bilgisayarda Oyun Oynamak

Bilgisayar oyunlarını oynarken siz de klasik klavye-fare ikilisinden sıkılmadınız mı? Eğer cevabınızdan emin değilseniz bu yazımda sizi ikna edebilecek bilgiler paylaşıyor olacağım; gamepad ve klavye-fare ikilisini birbirleriyle karşılaştırarak ikisinin d

Oyun Oynanan Ortam

Oyun Oynanan Ortam

Oyunlarınızı her zaman bilgisayar masanız karşısında oynuyorsanız gamepade ihtiyacınız olmayabilir. Ama salonunuzda büyük ekran televizyonunuz karşısında oyun oynarken kablosuz olsalar dahi klavye ve farenizi koyacak sabit bir yüzeye ihtiyacınız olmakta. Gamepad bu noktada bariz ezici bir üstünlüğe sahip. Kablosu yettiğince gamepadiniz ile dilediğiniz yerden oyun oynayabilirsiniz; hatta kablosuz ise demeyin keyfinize.

Gamepad 4 - Klavye-Fare 0

Oynadığınız Oyun Türleri

İşte bu noktada klavye ve fare atağa geçerek gamepadinizi zor duruma sokuyor. Bilgisayar için çıkan her oyun klavye ve fare desteğine sahip. Fakat her oyun gamepad desteğine sahip olmayabiliyor. Gamepadlerin içerisinde farklı modeller olması da işi karıştıran bir durum. Standart tip gamepadler klasik Playstation gamepadlerinin özelliklerine sahip. Xbox tipi gamepadler ise Xbox şemasına sahip gamepadler ve Windows için çıkan yeni bilgisayar oyunlarının hemen hemen hepsi bu şemayı desteklemekte. Oynadığınız oyunların farklı gamepad tiplerini tercih etmeleri nedeniyle gamepadinizi oyunun gamepad desteği olmasına rağmen farklı tipte olduğu için kullanamayabiliyorsunuz.

Eğer Call Of Duty tarzı oyunları online olarak oynuyorsanız isabet oranınız önemli olacaktır. Gamepad bu noktada klavye ve farenin eline su dökemiyor ama online oynamadığınız bir oyunda isabet oranını önemsemeyebilir ve gamepadle oynayabilirsiniz. Hatta alıştıktan sonra gamepad kullanmak eğlenceli bir hale dönüşmekte; tabi zoru başarmayı severseniz.

Bu noktada klavye ve fareye 2 puan vermeyi uygun görüyorum.

Gamepad 4 - Klavye-Fare 2

  1. Gamepad İle Bilgisayarda Oyun Oynamak
  2. Biyolojik Faktörler
  3. Oyun Oynanan Ortam
  4. Gamepad Tercihi
  5. Alışkanlıklar ve Tercihler
  6. Genel Değerlendirme ve Sonuç

YORUMLAR