Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız Instagram Son Görülme Kapatma yöntemini oldukça ayrıntılı şekilde açıkladık.

Instagram son görülme nasıl kapatılır? Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan görüntü tabanlı sosyal medya hizmetinde son görülme durumunu nasıl devre dışı bırakabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda sosyal medya uygulamasında yer alan özelliği nasıl devre dışı bırakabileceğinizi öğreneceksiniz.

En popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram geçtiğimiz dönemlerde yaptığı güncelleme ile birlikte platforma son görülme özelliği ekledi. Yapılan bu değişiklik pek çok kişinin hoşuna gitmemekle birlikte pek çok kullanıcı Instagram son görülme kapatma nasıl yapılır? sorusuna yanıt aradı. Biz de bu yazımızda merak ettiğiniz detayı sizlere aktaracağız.

Instagram'da En Çok Takipçisi Olan Hesaplar
SOSYAL MEDYA

Instagram'da En Çok Takipçisi Olan Hesaplar

Instagram’da en çok takipçisi olan hesaplar neler? Bu yazıda görüntü tabanlı sosyal medya platformunda en fazla takipçiye sahip olan hesapları sıraladık.

Tıpkı WhatsApp'ta olduğu gibi kullanıcılara son görülme verisi sunan Instagram, bu adımı ile birlikte milyonlarca kullanıcının tepkisini topladı. Nitekim bu, size gönderilen mesajları yanıtlamamanız durumunda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına geliyor.

Instagram'ın DM (Doğrudan Mesajlar) bölümüne eklenen bu özellikle birlikte kişiler mesaj gönderdikleri kişinin çevrim içi olup olmadığını ya da en son ne zaman çevrim içi olduğunu görebilir hale geldiler. Nitekim sizi takip etmeyen kişiler dahi bu özellikten faydalanabilir.

Instagram'ın ve WhatsApp'ın sahibi olan Facebook, bu ve benzeri özellikleri uzun bir süredir kullanıyordu. Nitekim WhatsApp'ta ya da Facebook'ta olduğu gibi Instagram'da da son görülme özelliğini kapatmanız mümkündür. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Instagram Son Görülme Kapatma Nasıl Yapılır?

 • Instagram'ı akıllı telefonunuzdan açın.
 • Profilinize tıklayın.
 • 'Üç Çizgi' simgeli menü sekmesine basın.
 • Ayarlar'a giriş yapın.
 • Gizlilik sekmesine tıklayın.
 • Hareket Durumu sekmesine tıklayın.
 • 'Hareket Durumunu Göster' çubuğunu kapalı hale getirin.

Görüntü tabanlı sosyal medya platformunda son görülme durumunu kapatabilmeniz mümkün. Bu işlem için birkaç adım uygulamanız gerekiyor. Bu adımları uyguladığınız takdirde popüler sosyal medya platformunda son görülme durumunuzu diğer kişilerin görmesini önleyebilirsiniz.

Söz konusu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak akıllı telefonunuzda yüklü olan Instagram isimli görüntü tabanlı sosyal medya uygulamasını açmanız gerekiyor. Hesap giriş ekranı açıldıysa kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek hesabınıza giriş yapın.

Son görülme durumunu kapatmak istediğiniz hesabınıza giriş yaptıktan sonra birkaç adım uygulamanız gerekiyor. Bu kapsamda ekranın sağ alt köşesinde konumlanan profil fotoğrafınıza dokunun. Bu sayede profil sayfasına erişebileceksiniz.

Profil sayfasının sağ üst köşesinde yer alan yatay üç çizgi butonuna basın. Bu işlemi gerçekleştirmeniz halinde bir pencere açılacak. Açılan pencere üzerinden ayarlar menüsüne giriş yapın. Ayarlar sayfasında bulunan Gizlilik sekmesine dokunun. Bu sekmede hesabınızın gizliliğine dair pek çok ayara erişebilirsiniz.

Gizlilik sekmesinde bulunan "Hareket Durumu" sekmesinin üzerine basın. Daha sonra "Hareket Durumunu Göster" seçeneğini devre dışı bırakın. Bu sayede görüntü tabanlı sosyal medya hizmetindeki hesabınızın son görülme durumunu kapatmış olacaksınız.

Not: Söz konusu ayarlar cihazlar bazında değişiklik gösterebilir ve adımlar güncellemelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle en güncel bilgi için bu yazıyı kontrol etmeyi unutmayın.

Ufak bir hatırlatma olması adına bu özelliği kapattığınızda takip ettiğiniz hesaplar sizin çevrim içi olup olmadığınızı veya en son ne zaman çevrim içi olduğunuzu göremez ancak siz de takip ettiğiniz kişilerin son görülme saatlerini ve çevrim içi olup olmadıklarını göremezsiniz. Yani karşılıklı bir anlaşma.

Instagram Son Görülme Açma Nasıl Yapılır?

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Profilinizi ziyaret edin.
 • Sağ üst köşedeki yatay üç çizgi simgesine dokunun.
 • Ayarlar sayfasını açın.
 • Gizlilik sekmesine girin.
 • "Hareket Durumu" bölümünü açın.
 • "Hareket Durumunu Göster" seçeneğini etkinleştirin.

Tüm dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan sosyal medya uygulamasında yer alan hesabınızdaki son görülme durumunu daha önce devre dışı bıraktıysanız ve bir süre sonra aktif hale getirmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı adımlar bulunuyor.

Akıllı telefonunuzda yüklü olan görüntü tabanlı sosyal medya uygulamasını açın. Eğer hesabınız açık değilse kullanıcı adı ve şifre ile hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinizi ziyaret etmeniz gerekiyor. Bunun için ekranın sağ alt köşesinde yer alan profil fotoğrafınıza dokunmanız yeterli.

Profil sayfasının sağ üst köşesinde konumlanan yatay üç çizgi butonuna basın. Bu işlemin ardından açılan pencere üzerinden ayarlar sayfasını görüntüleyin. Ayarlar sayfasında yer alan Gizlilik sekmesine erişin.

Gizlilik sekmesini açtıktan sonra "Hareket Durumu" isimli bölümü görüntülemeniz gerekiyor. Son olarak "Hareket Durumunu Göster" seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde son görülme durumunu yeniden etkinleştirmiş olacaksınız.

Yukarıda uyguladığınız adımları sırası ile yeniden uygulayarak son görülme durumunu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özelliği devre dışı bırakan sosyal medya kullanıcılarının çevrim içi olma durumu ya da en son ne zaman çevrim içi olduğu, diğer kişiler tarafından görülemez.

Özelliği kapatan kullanıcıların çevrim içi olma durumu veya son çevrim içi olma saati görülmediği gibi aynı zamanda diğer kişilerin de son görülme zamanı ve çevrim içi durumuna bakılamaz. Bu sebepten ötürü son görülme durumu olarak isimlendirilen söz konusu özelliği kapatmadan önce bu durumu göz önünde bulundurmanız çok büyük öneme sahip.

Peki siz bu Instagram'a eklenen son görülme özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce anlık mesajlaşma servislerinin aksine bu uygulamada böyle bir özelliğe ihtiyaç var mıydı? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR