iOS'ta Favori Emojileriniz için Metin Kısayolları Nasıl Oluşturulur?

iOS işletim sistemli cihazlarınızda arkadaşlarınızla mesajlaşırken hız kazanmak istiyorsanız, bu rehberimizde iOS’ta favori emojileriniz için metin kısayolları nasıl oluşturulur? anlatıyoruz.

iOS'ta Favori Emojileriniz için Metin Kısayolları Nasıl Oluşturulur?

iOS işletim sistemli cihazlarınızda arkadaşlarınızla mesajlaşırken hız kazanmak istiyorsanız, bu rehberimizde iOS’ta favori emojileriniz için metin kısayolları nasıl oluşturulur? Sizlere anlatacağız.

iPhone ve iPad cihazlarınızda bulunan klavyede yüzlerce farklı emoji seçeneği sunuluyor. Bu emojileri sohbet esnasında kullanarak mesajlarınıza renk katabilirsiniz. iOS’ta size hız kazandırmak için bulunan Metin Değişimi özelliği ile bazı kelimeler için bir kestirme yol belirleyebiliyorsunuz. Bizler de bu rehberimizde, emojiler için metin kısayolları oluşturma adımlarını sizlere anlattık.

iOS klavye ayarları

Öncelikle Ayarlar > Genel adımlarını izliyoruz ve Klavye butonuna tıklıyoruz.

iOS metin değişimi

Açılan menüden Metin Değişimi seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza çıkan ekranın sağ üst köşesindeki + butonuna tıklıyoruz.

iOS emoji kısayolu oluşturma

Gördüğünüz gibi iki farklı kutu bulunuyor. Yukarıdaki İfade kısmına kullanmak istediğiniz emojiyi klavyedeki emoji butonuna tıklayarak seçiyoruz. Kestirme bölümüne ise size kolay gelecek bir metni yazarak yukarıdaki ifadenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yani Kestirme bölümüne yazacağınız metin otomatik olarak seçtiğiniz ifadeye dönüşecektir. Kısayolu tamamladığınızda sağ üst bölümdeki Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

iOS emoji kısayolu

Uyguladığımız değişikliği test etmek için herhangi bir metin mesajı bölümüne metin kısayolunu yazabilirsiniz. Örnek olarak; ekran görüntüsünde :lol olarak belirlediğimiz ifadeyi mesaj bölümünde uyguladığımızda Boşluk tuşuna bastığınız anda otomatik olarak emojiye dönüşecektir. Dilerseniz diğer emojiler için de benzer kısayollar oluşturarak kısayollarınızı çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliği kullanarak mrb > Merhaba gibi değişimleri de uygulayabilmeniz mümkün.


YORUMLAR