Seçim Yeri Sorgulama ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Seçim yeri sorgulama yazımızda "Nerede oy kullanacağım?", "Seçim yeri adres değişikliği nasıl yapacağım? gibi soruların yanıtını bulacaksınız.

Erken seçim yaklaşıyor. Peki, 24 Haziran seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı biliyor musunuz? E-Devlet ve YSK’nın seçmen sorgulama sistemi, “Nerede oy kullanacağım?” sorusunu soranlara hızlı yanıt veriyor. Seçim yeri sorgulama ve Seçim yeri değişikliği / adres değiştirme nasıl yapılır? Anlatıyoruz.

Nerede Oy Kullanacağım?

Erken seçime çok az bir zaman kaldı. 1.5 milyon seçmen 24 Haziran 2018 Pazar günü oy kullanacak. Her seçim öncesinde sorulan sorulardan “Oyumu nerede kullanacağım?” ve “Seçim yerini değiştirmek için son tarih nedir?” sorusunun yanıtı eskiden muhtarlıklardan alırken artık internet üzerinden kolaylıkla öğrenilebiliyor. Seçim yeri öğrenmenin iki yolu var. Birincisi; E-Devlet sitesi veya E-Devlet mobil uygulaması üzerinden Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama sayfasına girerek. İkincisi; Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Portalı veya Seçmen Sorgulama mobil uygulaması üzerinden Yurt İçi Seçmen Sorgulama sayfasından hızlıca oy yerini öğrenmek mümkün.

  • E-Devlet Üzerinden Seçim Yeri Sorgulama:

E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama sayfasını açın. Yurt içi seçmen bilgileriniz listelenecektir. Burada sizinle birlikte oy kullanacak hane halkı ve komşularınızı da göreceksiniz. Akıllı telefonunuzdan E-Devlet mobil uygulamasını açarak Kamu Hizmetleri - Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı - Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama sayfasından da oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.

  • YSK Üzerinden Seçim Yeri Sorgulama:

Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Portalı sayfasını açın ve Nüfus Cüzdanı/Yeni Kimlik Kartı seçimini yaptıktan sonra ilgili alanları doldurup Sorgula butonuna tıkladığınızda yurt içi seçmen bilgileriniz listelenecektir. YSK’nın Seçmen Sorgulama mobil uygulaması üzerinden de aynı adımları takip ederek oy vereceğiniz yeri öğrenebilirsiniz.

Seçim Yeri Değişikliği - Adres Değiştirme Nasıl Yapılır?

Oy kullanacağınız yeri öğrendiniz. Seçim yeri adres değişikliği yapmak istiyorsunuz. Seçim yerini değiştirmek için yapılması gerekenler YSK tarafından açıklandı. Seçim adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar için son tarih 12 Mayıs.

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen, yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan, kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler.

2. Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Seçmen Kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan (görme ve ortopedik) engelli seçmenler “Engellilik Beyan Formu” nu doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne bizzat veya bir yakını tarafından iletebilirler. Seçmen Kütüğüne engelli olarak kayıtlı seçmenler oylarını aileleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kullanabilirler.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile birlikte “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gereklidir.

E-Devlet Seçmen Kaydı Sorgulama Sayfası

YSK Seçmen Kaydı Sorgulama Sayfası

T3 Tutanak Gönder Uygulaması ile Seçim Güvenliği Sağlanacak
MOBİL

T3 Tutanak Gönder Uygulaması ile Seçim Güvenliği Sağlanacak

2017 Türkiye Anayasa değişikliği referandumuna sayılı günler kaldı. Türkiye genelinde 55 milyon 319 bin kayıtlı seçmenin oy kullanacağı referandum halk oylaması 16 Nisan’da gerçekleşecek.

İnternetten Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

İnternetten Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde, belirli dönemlerde bazı seçimler yapılır. Ülkemizde de cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve yerel yönetimler seçimle belirleniyor ve en yüksek oy oranına sahip olanlar kazanıyor.

YORUMLAR