Tasarımcılar İçin Ücretsiz Arayüz ve Eskiz Hazırlama Programları

Web tasarımcılar için mockup, wireframe, ux-design için hazırlanmış ücretsiz program, uygulama ve web servislerininin listesine ulaşabilirsiniz.

Tasarımcılar İçin Ücretsiz Arayüz ve Eskiz Hazırlama Programları

Mockup, UXDesign, Wireframe terimleri sıkça karşımıza çıkıyor. Web Modelleme, Kullanıcı Arayüzü ve Skeç Çizim olarak adlandırdığımız araçları, grafik tasarımcılar ve web tasarım uzmanları yakından tanıyor ve bu amaçla hazırlanmış programları sıkça kullanıyorlar. Bu programlar yardımıyla web, kullanıcı ve program arayüzleri, eskiz ekranları, web modelleri, formlar, örnek çalışma ve tasarımlar hazırlanabiliyor. Görsel iletişimin etkili olduğu günümüzde, özellikle herkesin kullanabileceğini ücretsiz örnek tasarım oluşturma programlarını listedik.

Şöyle bir senaryo oluşturalım. Bir grafikersiniz ve çalışmanızı karşı tarafa bir şekilde iletmeniz gerekiyor. İletişim biçiminiz iyi olmalı ki karşınızdaki de sizinle aynı şeyi düşünebilmeli. İletişim araçları içerisinden en önemlisi görsel iletişim aslında. Kağıdın üzerine çizdiğiniz bir bardak resmi, aynı dili konuşmasanız dahi dünyanın herhangi bir yerindeki kişi için yine aynı anlama gelecektir. Bu nedenle sadece bu amaç için geliştirilmiş araçlara ihtiyacımız var.

İnternet üzerinde çok sayıda örnek tasarım hazırlama programı bulabiliyorsunuz. Bir çoğu web üzerinden çalışıyor ve kayıt olmanız şartı istiyor ya da kısıtlı bir kullanım imkanı veriyor. Ücret talep eden servisler dışında ücretsiz olan, tüm özelliklerini kullanabileceğiniz, çıktısını alabileceğiniz araçlar da bulunuyor. Ücretsiz olarak dağıtılan bulabildiğimiz bu programları en beğendiğimizden en sınırlı özelliği sunan programa göre listelemeye çalıştık.

 

Pencil

- Firefox eklentisi olarak web tarayıcınızda, platform bağımsız olarak Windows, Mac ve Linux altında çalışabilen ücretsiz programlar ve uygulamalar içerisinde en popüleri. Mevcut gelen kütüphanelere ek olarak hem kendi sitesinde sunulan kütüphaneleri hem de kendi hazırladığınız kütüphanenizi de aktarabileceğiniz, ücretli benzer versiyonlarda ki tüm özellikleri destekleyen eşsiz bir program. Sol bölümde şablonlar, sağ bölümde ise çalışma alanından ibaret olan program, basit, hızlı ve etkili çalışmalar yapabilmeniz için tüm özelliklerini ücretsiz olarak kullanımınıza sunuyor.

 

Mockup Builder

- Favori ikinci program Mockup Builder, hem bilgisayarınıza yüklenebilir hemde web tarayıcınız üzerinden ulaşabileceğiniz özellikleri bol bir program. 100’e yakın örnek şablon yüklü olarak geliyor ve mobil cihazlar içinde arayüz araçları sunuyor. Program arayüzü koyu renkli olması biraz sıkıntı yaratsa da ön izleme seçeneği, çalışmanızın çıktısını almanız için sunduğu çeşitlilik, aynı ekranda birden çok çalışma alanı yaratabilmeniz öne çıkan özellikleri. 

 

Lumzy

- Ücretsiz bir örnek tasarım hazırlama servisi. Web tarayıcınız üzerinde çalışıyor ve kütüphanesinde çok sayıda şablonun yer alması sayesinde hızlıca gelişmiş arayüzler oluşturabilmenizi sağlıyor. En beğendiğim özelliği ise Standart, Windows ve Mac arayüzü seçimleri yapabilmeniz. Bu sayede hazırladığınız çalışmanızı hangi platformda ise ona uygun ayarlamış oluyorsunuz.

 

Gliffy

- Lumzy servisinin ücretli bir versiyonu diyebiliriz. Ama web üzerinde çalışan bu yeni servisini tanıtım amacıyla geçici bir süreliğine tüm özelliklerini kullanmanıza izin veriliyor. Kayıt olursanız yaptığınız çalışmaların çıktılarını alabilir, takımınızdaki diğer kişilerle paylaşabilir ve 15’e yakın kütüphane dosyası ve yüzlerce hazır şablonundan ilham alabilirsiniz. Modern bir web tarayıcıya sahip olmanız yeterli.

 

MockFlow Desktop

- Windows, Mac, Web uygulaması şeklinde çalışabilen ve Adobe Air uygulaması olarak tasarlanmış bir program. Farklı kategoriler altında, çok sayıda hazır şablona sahip olması, basit ve biraz koyu renkli bir arayüz üzerinde tüm işlemlerinizi kolayca yapabilmenizi sağlıyor. Denemek amacıyla Google hesabınızla da giriş yapabilir ve sınırlı olarak sadece 1 adet şablon oluşturma hakkınızı kullanabilirsiniz. Tek bir kullanım hakkınız olmasına karşın aynı şablonu istediğiniz kadar değiştirebilir ve ücretli sürümünde ki tüm özellikleri sınırlı olmaksızın kullanabilirsiniz.

 

Frame Box

- Web tarayıcınız üzerinden çalışmakta. Henüz beta aşamasında olmasına, kütüphanesinde yerli şablon olmamasına rağmen hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz bir web sitesi. Her çalışmanızı kaydettiğinizde size bir URL vermesi en güzel özelliği.

 

Maki

- Bu servis aslında şu ana kadar listediklerimizden biraz farklı. Benim çok beğendiğim ve kullanmayı düşündüğüm bir araç olarak listeye eklemek istedim. Web tasarım uzmanıysanız, size gönderilen arayüz tasarımını web standartlarına göre çıktısını almanız gerekiyorsa artık grafik dosyası üzerinde piksel hesabı yapmanıza gerek yok. Çalışmanızı web tarayıcınızda açın, Maki yer imine tıklayın ve grafik dosyanızı Maki sunucusuna yükleyin. Artık 1 katmanda grafik dosyanız diğer katmanda ise çalışma dosyanızı görebilir ve eş zamanlı değişiklikler yapabilirsiniz.
Eğer bir web programcısıysanız kendinizde bu tarz bir araç üretebilirsiniz.

 

Mockabilly Lite

- İphone için hazırlanmış Lite sürümü, 2 adet arayüz şablonu oluşturabilme ve her bir çalışmanız için 6 adede kadar resim yüklemenize izin veren bir demo hazırlama uygulaması. Tek bir özelliği bulunuyor. Hızlı bir şekilde hazırladığınız arayüz resimlerini yükleyerek çalışabilir demolar hazırlayabilirsiniz. Kötü yönü ise kısıtlı sürüm olması.

 

iPhone Mockup

- iPhone için hazır şablonlar yardımıyla kullanıcı arayüzleri yaratmanıza olanak veren bir web sitesi. Basit ve hızlı çözümler üretebilmek isterseniz kesinlikle kullanmalısınız. Ama uzun süreçte kısıtlı kütüphane desteği nedeniyle sizi tatmin etmeyebilir.

 

FluidIA

- Hem web tarayıcınız hem de geliştirilmekte olan sürümünü Github üzerinden indirebileceğiniz bir uygulama. Memnun kalma garantisi ne yazık ki yok. Yeni geliştiriliyor olması ve web tarayıcı bazında oluşan hatalar kullanımını engelliyor. Ama ücretsiz şekilde dağıtıma açılması ve destek olmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir çalışma olarak listemize ekledik.

 

Ücretsiz örnek çalışma hazırlama programları sayesinde bir grafiker arayüz tasarlayabilir, bir web programcısı web modelini oluşturabilir, bir anketör anket formu taslağını ve bir öğretmen hızlı bir şekilde sunumlarını hazırlayabilir. Ücretsiz olarak, ücretli programların sunduğu tüm özellikleri destekleyen Pencil favori programım. Mockup Builder hem web hem de bilgisayara yüklenebilir olması nedeniyle tercih edilebilecek en iyi ikinci program ve Lumzy ise web üzerinde sunduğu farklı özelliği ile ilginizi çekebilecek, önerebileceğim son uygulama.

YORUMLAR