Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)

Türkiye'nin en kapsamlı Pokemon Go rehberini hazırladık. Ayrıntıları okumak için tıklayın!

Pokemon Go GYM Rehberi - Savaş Taktikleri ve İpuçları

Pokemon Go'dan gerçekten keyif almaya başlayacağınız bölüm GYM noktalarında başlıyor. Rehberin en can alıcı kısmı da bu diyebilirim. Pokemon yakalamanın dışında oyunun asıl amacı olan GYM ele geçirmeyi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Hazırladığım bu kılavuz, Pokemon Go oyuncularının savaşa hazırlanmasına yardımcı olmak için çeşitli ipuçları barındırıyor. Şimdi GYM'in tanımından başlayarak her şeyi açıklamaya başlayalım: 

Gym'ler Pokemon Go dünyasında savaş alanlarıdır. Level 5 olduktan sonra Mavi (Mystick), Kırmızı (Valor) veya Sarı (Instinct) takımlardan birini seçtiğinizde karşı takımların Gym'lerine takım arkadaşlarınızla birlikte saldırabilir, çeşitli uygulamalarla savunma ve saldırı stratejileri geliştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kendi takımınızın rengine bürünmüş bir GYM'i "Training" yoluyla savunmanız gerekirken, farklı takımların GYM'lerine karşı atak stratejileri geliştirerek ele geçirmeniz gerekir. Örnek üzerinden gidersek, siz Mavi takım olan Team Mystick'i seçmiş olun. Kırmızı ve Sarı takımlar sizin düşmanınız oluyor ve ele geçirdikleri GYM'lere saldırarak kendi takımınıza kazandırmanız icap ediyor. Kendi takımınıza (mavi) ait GYM'leri ise savunmanız lazım. Bunu da Training dediğimiz kendi takım arkadaşlarınızın GYM içindeki pokemonlarını yenerek yapıyorsunuz. Hepsini yendiğiniz taktirde de GYM level atlıyor ve savunması daha da güçleniyor. Son olarak, Gri renkte olan GYM'lerin sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

GYM Level Nedir? GYM'lerin Level'ı Nasıl Artırılır?

GYM Level'ı sahip olduğunuz GYM'lere kaç kullanıcı gireceğini gösteren önemli bir detaydır. Bir GYM 10 Level olacağı gibi, 2 Level'da olabilir. Saldırı yapacağınız yerlerin GYM Level'ı ne kadar yüksekse almanız o kadar zorlaşacaktır. Zira GYM'e kayıtlı kullanıcıların hepsini birer birer düşürmelisiniz ve onlarca kez karşılaşmaya hazır olmalısınız. 

GYM'lerin level'ını artırmak için de Training yapmalısınız. GYM prestijini artırdıkça GYM level'ı da artacaktır. Bunun için kendi pokemonunuzla bile antreman yapmanız gerekebilir. Tek pokemonla gireceğiniz için ayakta kalmalı ve herkesi elinizden geldiğince yenmelisiniz.

GYM Nasıl Savunulur? 

Pokemon Go sadece saldırı stratejileri üzerinden devam etseydi eminim hepimiz çok sıkılırdık. Ama oyun o kadar güzel tasarlanmış ki bütün dünya günlerdir boşuna konuşmuyor, gerçekten harika vakit geçiriyoruz.

Oyundaki savunma mekanizması şöyle işliyor:

 • Kendi takımınıza ait bir GYM'e gidin. (Örneğin Kırmızı takıma ait bir GYM)
 • GYM'in üzerine tıkladığınızda sol alt köşede eğer aktifse "+" işareti göreceksiniz. Bu buton oraya girebileceğiniz anlamına gelir. Aktif değilse sağ alt köşede Training yapmanız gerekiyor.
 • Sağ alt köşeye tıkladığınızda en güçlü pokemonunuzu seçin ve başlayın. Başlamadan önce GYM'de bulunan pokemonların tür ve yeteneklerini bilmeniz faydanıza olacaktır. Zira 300 CP'lik bir pokemon benim 500 CP'lik pokemonumu yendi diyebilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamanız için aşağıda bir görsel paylaşacağım. 
 • Training yaparken yendiğiniz her pokemondan XP ve GYM Prestige'i kazanırsınız. Bu GYM Level'ını artıracağı gibi sizin de level atlamanıza katkı sağlayacaktır. 
 • GYM Level'ı yükseldikten sonra aktif olan GYM'e katılma aşamasına geleceksiniz. GYM'e en güçlü pokemonunuzdan ziyade, savunmayı güçlendirecek farklı türde pokemon koymanızı tavsiye ederim.

GYM Nasıl Ele Geçirilir? 

Pokemon Go'da bir GYM'i ele geçirmek için kendiniz veya takım arkadaşlarınızda saldırı yapmanız gerekir. Farklı takımlara karşı yapacağınız bu saldırılar için önce savaş ekranında neler yapacağınızı bilmeniz gerekir. Dodge (kaçma), hızlı atak veya özel yetenek kullanma gibi işlemlerin ne olduğunu anlatarak başlayalım.

Atak Nasıl Yapılır?

Atak yaparken kullanacağınız 3 yöntem vardır: 

Dodge: Ekranda elinizde sağa sola hareket ederek karşı tarafın ataklarından kaçabilirsiniz.

Hızlı atak: Ekrana hızlıca dokunarak normal atak yapabilirsiniz.

Özel yetenek kullanma: Pokemonunuzun HP'sini gösteren bölümün altında bir bar bulunur. Bu bar her dolduğunda özel yetenek kullanabilirsiniz. Bar dolduktan sonra tek yapmanız gereken pokemonunuzun üzerine elinizi basılı tutmak. 

Saldırı Taktikleri

Saldırı yaparken favori pokemonlarınızı başa yerleştirin ve karşı tarafın GYM'inde bulunan pokemonların analizini yapın. Zayıf noktalarını belirledikten sonra pokemonlarınızı yaptığınız sıralamaya göre kullanmaya başlayacaksınız. Benim sizlere önerim ekrana hızlı basmak suretiyle atak yaparak ilerleyin. Kullandığınız pokemonun özel yetenek barı dolduğunda ekrana basılı tutun ve en can alıcı noktada bırakın. Karşı tarafın pokemonu özel yetenek yapacağı zamansa dodge yaparak ondan kaçının. 

Saldırılarınız başarıya ulaştıktan sonra karşı takımın GYM'i prestij kaybeder ve GYM'deki en zayıf kullanıcı oradan atılır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta, GYM tamamen düşene kadar herkesle birkaç kez karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla "o kadar saldırdım neden alamıyorum" demeyin, ısrarla saldırmaya devam edin. Mümkünse takım arkadaşlarınızda gelsin ve güçlü bir GYM yaratmanıza yardımcı olsunlar. Güçlü pokemonlarınız varsa arkadaşlarınızla Level 10'a kadar GYM kasmanız mümkün. 

Son olarak, hangi pokemonun kimi yeneceğini gösteren aşağıdaki görsele bakmanızı tavsiye ederim. Pokemonların türleri ve yeteneklerine göre birbirlerine karşı nasıl üstünlük kurduklarına bakabilirsiniz: 

 1. Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)
 2. Pokemon Go Menüsü Nasıl Kullanılır?
 3. Pokemon Go Item Rehberi
 4. Pokemon Go GYM Rehberi - Savaş Taktikleri ve İpuçları
 5. Pokemon Go'da Bulunduğunuz Konuma GYM veya PokeStop Nasıl Eklenir?
 6. Pokemon Go'da İşinize Yarayacak Püf Noktalar
 7. Pokemon Go Rozet Sistemi
 8. Hangi Item Ne Zaman Açılır?, Level Sistemi ve Verilen Item Miktarları

YORUMLAR