Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınızdaki pek çok sorunun çözümünde başvurulan ana kaynak ve gereksiz verilerle dolduğunda sistemi yavaşlatan Kayıt Defteri'ni temizliyoruz.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows’un Kayıt Defteri’nde bazı gereksiz girişleri temizleyerek sistem hızında artış sağlayabilmeniz mümkün. Bilgisayarınız gittikçe yavaşladıysa ve sorunun kaynağını bulamıyorsanız, belki de sorun Kayıt Defteri’ndeki gereksiz verilerden kaynaklanıyordur. Bu verileri nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kayıt Defteri’ni Neden Temizlemeliyim?

Kayıt Defteri’nden gereksiz bilgileri temizleyerek bilgisayarınızın performansında artış sağlayabilmeniz mümkün. Kaldırdığınız programların kalıntıları, sistemdeki bazı hatalar vb. durumlarda başvuracağınız bölümün Kayıt Defteri olabileceğini unutmayın. Bunun dışında, antivirüs programlarıyla sildiğinizi düşündüğünüz zararlı yazılımların kalıntıları hala bilgisayarınızda bir yerlerde gizleniyor olabilir. Bunun önüne geçmek için de bu yöntemi kullanmak şart. Ayrıca, bazı uygulamalarda girdiğiniz e-posta, şifre gibi kişisel bilgiler de kayıt defterine kaydedilmektedir. Bu bilgilerin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız, önlem almanızda fayda var.

Peki Temizlik İşlemini Nasıl Yapacağım?

Bu işlemi manuel olarak yapmanız çoğunlukla tavsiye edilmez. Kayıt defterinde yapacağınız yanlış bir işlem, sistemin zarar görmesine neden olabilir ve daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için geliştirilen çeşitli temizlik yazılımları bulunuyor. Wise Registry Cleaner Free, CCleaner, Eusing Free Registry Cleaner ve Registry Mechanic gibi uygulamaları örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca bu uygulamaları kullanmadan önce kayıt defteri yedeklemesini yaparak, olası bir hatayla karşılaşmanız durumunda önleminizi alabilirsiniz.

İlk olarak CCleaner uygulamasını deneyelim. Uygulamaya giriş yaptığınızda soldaki menüden Kayıt Defteri’ni seçiyoruz.

Kayıt Defteri Bütünlüğü bölümünde taranacak olan bölümleri görebilirsiniz. Hepsini seçmeniz daha yararlı olacaktır. Bu adımdan sonra Sorunlar için Tara! butonuna tıklıyoruz.

Tespit edilen sorunları görebiliyorsunuz. Seçili sorunları çöz! Diyerek problem çıkaran kayıtları çözebilirsiniz.

Yedekleme uyarısına evet diyerek, kayıt defterimizi yedekliyoruz.

Tüm sorunları çöz diyerek, tespit edilen tüm sorunları çözebilir, bu sorunların sebep olabileceği hatalar ve çözüm yolunu tek tek görmek için de Sorunu Çöz! butonunu kullanabilirsiniz.

Wise Registry Cleaner Free

Bu uygulamayı başlattıktan sonra, kayıt defterinde taranacak bölümleri listeden görebilirsiniz. Hemen hemen her bölümü tarayarak sorunları ortaya çıkaran uygulama, her kategoride bulunan sorunları da gösteriyor. Taramayı Başlat butonuna tıklayarak işlemleri başlatıyoruz.

Temizliği Başlat butonuna tıkladığınızda, Kayıt Defteri yedeği otomatik olarak alınıyor ve temizlik işlemi başlatılıyor. İşlem tamamlandığında toplam sorun, çözülen ve çözülemeyen sorunları görebiliyorsunuz.

Kayıt Defteri temizliği için farklı uygulamalar denemek istiyorsanız, sizler için seçtiğimiz uygulamalara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.Windows 10 Güvenli Önyükleme Nasıl Başlatılır?

Windows 10 ile Ekran Görüntüleri Almanın Püf Noktaları

YORUMLAR