1.249 Dolarlık iPhone XS Max'ın Apple'a Maliyeti Yalnızca 443 Dolar

Apple iPhone XS Max Maliyeti 1

Ottawa, Ontario merkezli TechInsights firması, Apple’ın yeni amiral gemilerinden iPhone XS Max üzerinde bir maliyet analizi yaptı. Firma bir iPhone XS Max’ın içini açarak cihazı oluşturan tüm parçaların tek tek maliyetlerini çıkardı. Piyasada 1249 dolara (7656 TL) satılan 256 GB’lık bir iPhone XS Max üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, telefonun parça ve montaj maliyetinin toplamda sadece 443 dolar (2716 TL) olduğu hesaplandı. Geçen yılki 64 GB’lık iPhone X’in maliyeti ise 395 dolar (2424 TL) olarak hesaplanmıştı.

Apple bu ayın başlarında üç yeni iPhone modeli piyasaya sürdü. Bunlardan birisi geçen yılki iPhone X’in güncellenmiş versiyonu olan 999 dolarlık (6124 TL) iPhone Xs, bir diğeri 749 dolarlık (4591 TL) bütçe dostu iPhone Xr olurken, sonuncusu da iPhone Xs Max oldu. iPhone Xs Max, 6.5 inç’lik OLED ekranı ve daha çok renk seçeneğiyle 1.099 dolarlık (6737 TL) daha yüksek bir fiyat etiketiyle geldi.

TechInsights’ın yaptığı analizlere göre, iPhone Xs Max’ın parçalarına tek tek bakıldığında en pahalı parçanın 80.50 dolarlık (493 TL) maliyetiyle cihazın ekranı olduğu ortaya çıktı. 5.8 inç’lik daha küçük bir ekrana sahip olan geçen yılki iPhone X’in ekran maliyeti ise 77.27 dolar (474 TL) olmuştu. iPhone Xs Max’ta ekran boyutunun büyütülmüş olmasına rağmen, ekran maliyetinin çok az miktarda arttığı görülüyor. Apple’ın yeni cihazlarında, 3D Touch System (3D dokunmatik sistemi) olarak bilinen ve kullanıcının ekrana uyguladığı baskıya göre uygulamaların farklı şekillerde tepkiler vermesini sağlayan sisteme yer vermemesi ve bu sistemle ilgili bazı bileşenleri cihazın ekranından kaldırması, ekran maliyetinde büyük bir artış olmamasının en önemli sebebi olarak görülüyor.

TechInsights’da maliyet analizlerinden sorumlu Al Cowsky, Reuters’e verdiği bir röportajda "Tüm söyledikleri, yalnızca 10 dolar (61,3 TL) tutarında parçayı cihazdan çıkardıkları, demekki bu işlem yapılmasaydı yaklaşık 80 dolarlık (490,4 TL) ekran maliyeti yaklaşık 90 dolar (551,7 TL) olacaktı." diye konuştu. Bu maliyet çalışmasıyla ilgili olarak bir Apple sözcüsüne de görüşleri soruldu ancak sözcü bu konuda konuşmayı reddetti.

Apple iPhone XS Max Maliyeti 2

TECHnalysis Research’den Bob O'Donnell, Apple’ın bu yılki modellerinde daha büyük ekranlar sunmasını, üstelik de bunu ekonomik maliyetlerle yapmasını mantıklı bir karar olarak görüyor. O’Donnell, "Bazı insanlar için her şey büyük ekranlardan ibaret. Büyük ekranlar, akıllı telefonların en önemli özelliklerinden birisi olarak insanların telefon hakkında heyecan duymasını sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Maliyetlerinde artış olan diğer telefon parçalarının başında ise cihazın işlemcisi ve modem çipi geliyor. Intel ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd gibi çip üreticilerinin, öncekinden daha fazla alan kaplamayan fakat daha iyi performans gösteren yeni çipler tasarlayabilmek adına yeni çip teknolojileri kullanması, bu durumun birincil sebebi olarak görülüyor.

Apple CEO’su Tim Cook daha önceki açıklamalarında, bu tarz maliyet analizlerinde şimdiye kadar gerçek değerlere yaklaşanını bile görmedim demişti. TechInsights’nin yaptığı maliyet analizinin Apple’ın gerçek maliyetlerine ne derece yakın olduğu bilinmiyor. Ancak genel olarak bilinen bir şey var ki Apple, iPhone satışlarında yüksek bir kar marjı elde etmeyi seviyor.