ABD'de Aynı Cinsiyetten Evlilik Yasalaşınca Sosyal Medya Renklendi

ABD'de Aynı Cinsiyetten Evlilik Yasalaşınca Sosyal Medya Renklendi

ABD'nin tüm eyaletlerinde eşcinsel evliliği onaylanması sosyal medyanın ve Silikon Vadisi'nin de gündemine oturdu. Kararla ilgili dünyada “trending topic” olan #Lovewins hashtag'ine tüm dünya katıldı. 

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme, eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti. Bu kararın ardından Facebook ve Twitter başta olmak üzere tüm teknoloji devi şirketler dahil olmak üzere logolarından içeriklerine kadar çeşitli değişikliklere gittiler.

Facebook profil resimlerinin üzerine LGBT (Lezbiyen Gay Biseksüel Transeksüel) bayrağının renkleri olan gökkuşağının tüm renklerinin eklenmesine izin verirken, Twitter da başlatılan #Lovewins hashtag'ine tüm dünyadan rekor katılım yaşandı. Twitter ve Facebook resmi blogları bu kararın çıkmasında sosyal medyanın büyük rolü olduğunu savundular. 

Apple, iTunes logosunu tamamen LGBT renklerine değiştirirken, Facebook ve Google sokak tabelalarını ve bina logolarını bu renklerle süsledi. Apple CEO’su Tim Cook ABD’nin verdiği bu kararın hak ve özgürlükler açısından verilmiş en önemli kararlardan biri olduğunu açıklayarak, “Yüksek Mahkeme’nin bu kararını alkışlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan ABD’de Hristiyan muhafazakarlar bu kararı kınadılar. Teknolojik şirketlerin bu karar destek vermesini protesto ettiler. Hristiyan muhafazakar ve Cumhuriyetçi aday Mike Huckabee "Yargısal tiranı reddediyoruz ve ona boyun eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız" diyerek karara karşı çıktı.

Buna rağmen Eski Başkanlardan Bill Clinton attığı bir twitte Beyaz Sarayı LGBT renklerine boyayarak verdiği desteği göstermekte bir sakınca görmedi. 

YouTube, Şahit Olduğumuz Olayları Yayınlayabileceğimiz Bir Kanal Açıyor

Twitter'dan Şimşek Gibi Bir Proje: Twitter Lightning

Google'dan Pinterest Benzeri Bir Hizmet: Collections

YORUMLAR