AdBlock Plus Facebook’a Ayarı Verdi: Reklamları Engellemeye Devam Ederiz

AdBlock Plus Facebook’a Ayarı Verdi: Reklamları Engellemeye Devam Ederiz

Bu hafta Facebook sosyal medya platformunun AdBlock uygulamalarına karşı vereceği mücadele gündemdeydi. Facebook doğal olarak gelir kapısı olan reklamların engellenmesini tasvip etmiyor. Ancak Facebook’un AdBlok engelleme girişimi üzerinden bir hafta geçmeden AdBlock Plus tarafından “engelleyemezsin” tadında bir yaklaşımla geçiştirmiş bulunuyor.

AdBlock Plus’un blog sayfalarından yaptığı açıklama Facebook’un AdBlock benzeri eklentileri engelleme girişimlerinin bir işe yaramayacağını, açık kaynak kod ile geliştirilen AdBlock Plus yazılımının kullanıcılar tarafından geliştirilerek engelleri aşabildiğinden bahsediliyor. Küresel bir güce sahip olduğu ifade edilen AdBlock Plus blogunda, Facebook ile AdBlock yazılımları arasında bir “kedi-fare” oyunu başladığını, Facebook’un her engel hamlesine karşı bir çözüm üretebileceklerini ifade ediliyor. Blogda her seferinde AdBlock uygulamalarını etkisiz hale getirebilecek bir yama yapabileceği belirtilirken, açık kaynak kodları sayesin AdBlock Plus topluluğunun bir çözüm üreteceği belirtiliyor.

Öte yandan Facebook AdBlock yazılımlarının kullanıcılara hizmet vermekten çok işkence yaptığını savunuyor. Diğer yandan reklamverenlerin isteklerini de göz önünde bulunduran Facebook, reklam gösterimlerini normal içerik gibi göstermeye başlayacak. Tabii bu içerikler "Sponsorlu" şeklinde çıkmaya devam edecek. Bakalım Ad-block üreticileri yeni yöntemler bulabilecek mi?

Facebook Ad-Block'ları Engelleyecek

YORUMLAR