Amerikan Ulusal Savunma Teşkilatı Tüm Disklere Spyware Yerleştirmiş

Amerikan Ulusal Savunma Teşkilatı Tüm Disklere Spyware Yerleştirmiş

Kaspersky Labs, NSA’in (Amerikan Ulusal Savunma Teşkilatı) tüm sabit sürücülere 'spyware' yerleştirerek bilgisayarları kontrol ettiğini açıkladı. Yapılan açıklama ABD dışına gönderilen pek çok PC ve Mac'in sabit sürücülerinde casus yazılım olduğunu iddia ediyor. 

Kaspersky yaptığı açıklamada cesurca Amerikan Hükümetini işaret etmekten çekinmedi. Kaspersky'nin son raporu ABD dışına gönderilen PC ve Mac’lerin casus yazılım içerdiğini ve internete bağlandıkları andan itibaren NSA tarafından tarandığını iddia ediyor.

Rapora göre Çin, İran, Pakistan ve Rusya bu casus yaılımlardan nasibini almış durumda. Kaspersky'nin raporunu ihbar olarak nitelendirip takibe alan Reuters haber ajansı da, NSA'in kendine has teknikler geliştirerek mimlediği ülkelerin bilgisayarlarını takip edecek casus yazılımlar kullanabilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu destekliyor. 

NSA'den henüz bu iddialara bir yanıt gelmiş değil. Ancak Amerikan hükümetinin sözü geçen ülkelerle arası zaten çok iyi değil. Kaspersky'nin iddiası doğru çıkarsa yeni bir siber politik krizin eşiğine de gelinmiş olacak. 

Eğer Amerikan hükümeti gerçekten evlerde bilgisayarları kontrol ederek rapor çıkaran yazılımlarla çalışıyorsa, Amerikan bilgisayar üreticilerinin bir çöküş yaşayacağını da unutmak lazım.

ESET Smart Security 8 Tanıtım Videosu

En İyi Antivirüs Programları

En İyi Sistem Temizleme Programları

YORUMLAR