Android GO, Düşük Seviye Akıllı Telefonlara Güç Verecek

Android GO, Düşük Seviye Akıllı Telefonlara Güç Verecek

Google’ın I/O 2017 etkinliğinde duyurduğu yeni platformu Android GO, dünya genelinde milyarca alt seviye akıllı telefon kullanan kişileri memnun edecek. Android O işletim sisteminin hafifletilmiş (light) sürümü olan platformun detayları haberimizde.

Google’ın üst seviye akıllı telefon kullanıcısı olmayan, internet bağlantı hızları da düşük olan kullanıcılar için Android uygulamalarını optimize ettiğini, veri ve bellek kullanımını düşürerek kullanıcıları memnun ettiğini biliyoruz. Şimdi bu durum işletim sistemine sıçradı. Google I/O 2017 geliştiriciler konferansında Android Go adını verdiğini Android O işletim sisteminin hafif sürümünü duyurdu.

512MB – 1GB bellekli düşük seviye akıllı telefonlar için (5 inç düşük çözünürlüklü ekranlı 2 MP ön kameralı, 8 GB depolama alanı sunan Moto C gibi) geliştirilen Android GO, mobil veri tüketiminden gerçekleştirilen işlemlere, bellek kullanımından uygulamaların çalışma biçimlerine tamamen elden geçirilmiş, ayarlanmış bir yazılım üzerinde çalışıyor. Sisteme ek olarak Google Play Mağazası da farklılık gösteriyor. Android Mağazası’nda bu telefonlarda çok rahat çalışacak uygulama ve oyunlar öne çıkarılacak. Öte yandan hızlı ayarlar menüsü altında kullanıcıların ne kadar veri harcadıklarını gösteren bir de veri yönetim aracı yer alacak. Google’ın web tarayıcısı Chrome’un veri koruma özelliğinin varsayılan olarak açık geleceği, YouTube yerine YouTube Go uygulamasının yüklü geleceği belirtildi.

İlk Android Go cihazlar Android O ile birlikte kendini gösterecek. Yine Google’ın söylediğine göre Android GO’lu cihazları 2018’in başlarında görebileceğiz.

Google Play Protect Duyuruldu, Kötü Amaçlı Uygulamalara Son!

YORUMLAR