Apple Çalışanı, Kızının iPhone X Videosu Nedeniyle Kovuldu!

Apple, iPhone X'u ön siparişe açtıktan sonra telefon büyük bir ilgi gördü ve bu ilgi internet sitelerinin kilitlenmesine yol açtı. Henüz resmi olarak çıkış yapmayan telefon için hazırlanan bir ilk bakış videosu ise paylaşan için hiç de iç açıcı sonuçlar doğurmadı.

Söz konusu olay Amerika'da, Apple'ın anavatanında gerçekleşirken, Apple'ın videonun internete düşmesinden sorumlu tuttuğu çalışanını işten çıkardı bilgisi paylaşılıyor. Amelia Peterson, geçtiğimiz haftalarda Apple'da çalışan imtiyazlı bir mühendis olan babasını Apple kampüsünde ziyarete gitmişti. YouTube kanalında vlog türündeki videolarını paylaşan Peterson, babasıyla birlikte geçirdiği gündeki izlenimlerini aktarırken babasının kendisine uzattığı iPhone X'un da görüntülerine yer vermişti. Genç kız videoda iPhone X'u kullanıyor, nasıl çalıştığını ve nasıl göründüğünü sergiliyordu. Kısa süre içinde çok sayıda izlenme alan video, Apple'ın da dikkatini çekti ve Apple hemen videonun kaldırılması talebini Amelia Peterson'a iletti. Genç kız da bu karara saygı göstererek videoyu kanalından kaldırdı. Fakat alternatif YouTube kanalları bu videoyu izinsiz bir şekilde yüklemeye devam etti ve videonun yayılmasının önüne geçilemedi. Söz konusu video buydu:

Apple'ın tepkisi sadece videoyu kaldırtmakla kalmadı, videoyu paylaşan genç kızın babası da işten atıldı. Bu durum üzerine videoyu paylaşan Amelia Peterson, yeni bir video ile açıklama yaptı. Peterson babasını ziyarete gittiği gün Apple kafeteryasında doğal bir çekim yaptığını, Apple, iPhone X'u resmi olarak tanıttıktan, çok sayıda YouTube kanalı iPhone X ilk bakış videosu yayınladıktan sonra iPhone X hakkında bir video yaptığını söylüyor. Peterson'a göre bu video, onun ve ailesinin hoş bir anısı olma amacını güden masum bir videoymuş ve Apple'dan talep geldiğinde, Apple'a olan saygısından ötürü anında videoyu kaldırmış. Fakat Apple'ın hiçbir şekilde toleransı olmadığı için babasının işine son verilmiş. Videoyu çekerken bu videoyu yayınlamasının kural ihlali olduğunun bilincinde olmadığını sözlerine ekleyen genç kız, babasının ve kendisinin bu hatanın şimdi farkında olduğunu, ne olursa olsun gelecekte de Apple ürünlerini almaya devam edeceğini ifade ediyor. Apple konu hakkında henüz açıklama yapmadı, genç kızın paylaştığı son video ise aşağıda:

YORUMLAR