Apple Music Başlarken Kaybetti, Sanatçılar Servise İsyan Etti

Apple Music Başlarken Kaybetti, Sanatçılar Servise İsyan Etti

Apple’ın yeni Apple Music uygulamasının perde arkasında isyan var. Bağımsız müzik sanatçıları Apple Music telif politikasına lanet okudular.

Birçok ünlü grup, şarkıcı ve bağımsız müzik topluluğu Apple Music’in telif anlaşmasını "soygun" olarak niteledi. Apple Music’in sanatçılara önerdiği telif hakları anlaşması oldukça garip ve sanatçısına göre değişen bir yapıya sahip. Apple Music ses sanatçılarına ve gruplara ilk üç ay boyunca para vermeden eserlerini yayınlayacağını, bu deneme süresinden sonra ürünlerinin performansına göre kütüphanede yer alıp almamasına karar vereceğini, dahası bu üç aylık deneme süresinde hiç bir ödeme yapmayacağını şart koşuyor. Doğal olarak böyle bir teklif kimi olsa çileden çıkarırdı. Haklı olarak müzik sanatçıları da isyan ettiler.

Durum bununla da kalmıyor, Apple bu teklife "hayır" diyen sanatçıları bir daha kütüphanesine almamakla da tehdit ediyor. Apple Music ile bu şartları kabul etmeyen sanatçılar Apple Music kütüphanesinden çıkarılacaklar.

Öte yandan Apple Music’in rakibi Spotify sanatçılara vergiler düştükten sonra karın yüzde 70’ini bölüştürüyor, deneme süresi gibi bir ön şart da koşmuyor. Apple 3 aylık bir dönem süresince bedavaya yayınlayacağı şarkılar için 90 gün sonra aynı Spotify gibi yüzde 71-75 arası bir ödeme öneriyor. 90 günlük deneme süresini de her hangi bir şekilde telafi etmiyor. Ancak sanatçılar 90 günlük deneme süresi diye bir şeyin olamayacağını savunuyorlar.

Öte tandan Spotify ile savaşan ünlü şarkıcı Taylor Swift, aynı konuda Apple Music’e de dava açmaya hazırlanıyor. Taylor Swift, çevrim içi sisteme karşı çıkmaya devam ediyor. Son albümü ile satışları alt üst eden ünlü pop yıldızı Taylor Swift, Spotify ile yürüttüğü politikayı Apple Music servisine de uygulayacak. Apple Music’e şimdiden mahkeme yolları görünüyor gibi.

En İyi Müzik Uygulamaları

Apple Music Sonunda Müzik Tutkunlarıyla Buluştu

Apple'dan 7/24 Müzik, Radyo Beats1 ve Apple Music Yayına Hazır

YORUMLAR