Apple Üzerindeki Baskılar Meyve Vermeye Başlıyor

Apple Üzerindeki Baskılar Meyve Vermeye Başlıyor

Apple uzun bir süredir Çin'deki üretim ortağı Foxconn'un üretim tesislerindeki kötü çalışma şartları sebebiyle eleştirilerin hedefi oluyordu. Çalışan intaharları ile gündeme gelen Foxconn üretim tesisleri nedeniyle Apple medya,sivil toplum örgütleri ve dünya çapındaki işçiler tarafından yoğun protestolara tabiydi ve bu durumla ilgili sorumluluğu üzerine alması konusunda baskılara maruzdu. İşçiler uzun çalışma süreleri, düşük maaş ve sosyal şartların kötülüğü konusunda sıkıntı yaşıyor, bunalıma giriyor ve ne yazık ki hayatlarına son veriyordu. Apple marka iPhone ve iPad'lerin üretimiyle sorumlu Foxconn da yeri geldiğinde topu Apple'a atarak durumdan sıyrılmaya çalışıyordu.

Aslında Apple, itibarını ve saygınlığını zedeleyen bu durum karşısında yaptırım uygulayabilme gücüne sahipti. Bu nedenle de durumun düzelmesi konusunda sorumluluğu en yüksek kurumdu. İşte Apple bu baskılara bir miktar kulak vermiş olacak ki Foxconn'daki çalışma şartlarında pozitif değişmeler yaşandı. Azalan çalışma saatleri ve artan ücret The New York Times tarafından vurgulanan  birkaç gelişme.

Konuyla ilgili olarak ismi verilmeyen bir Apple yöneticisi şu açıklamaları yapmış:

"Kolay globalleşme günleri sona erdi. Artık çamur içine girmemiz gerektiğini biliyoruz."

Apple bu mantık doğrultusunda aktif adımlar da atmış: Foxconn tesislerini ziyaret eden Apple kurumsal sorumluluk ekipleri ve Apple tarafından işçi temsilcisi gruplarla iletişime geçmek gibi.

New York Times bu gelişmelerin güzel olduğunu fakat tam anlamıyla yeterli olmadığını da belirtiyor. Ama gelişmelerin farklı bir yönüyle de pozitif etkisi mevcut; o da sektördeki firmaların itibarlarını zedelememek adına bu tür negatif baskıları önlemek için çalışma şartlarında iyileştirmeye gitmeleri. HP ve Intel bu yönde adım atan ilk firmalardan. Intel'in kurumsal sorumluluk direktörü Gary Niekerk şunları söylüyor: "Bu artık herkes için öncelik halinde. Kimse insanlara kötü davranan bir fabrikada yer alıp ana sayfa haberi olmak istemez."

Çin ticari markalar konusunda daha hassas olacağını duyurdu

YORUMLAR