Apple WWDC 2012 Gerçekleşti

Apple WWDC 2012 Gerçekleşti

Dün akşam Türkiye saatiyle 20.00’da gerçekleşen Apple WWDC etkinliğinde Apple’ın en yeni ürünleri ve işletim sistemi güncellemeleri ile ilgili güzel haberler geldi.

Apple ürünleri tüm Dünya tarafından merakla takip ediliyor ve Apple’ın gerçekleştirdiği her etkinlikte donanım ve yazılımsal olarak büyük ilerlemelerin kaydedildiği görülüyor. Her ne kadar pek çok yenilikten bahsedilse de etkinlikte temel olarak MacBook Pro, Mac Pro, MacBook Air serisi ve iOS mobil işletim sistemine ilk bakış yapıldı ve en son yenilikler açıklandı.

Etkinliğin en can alıcı noktalarından kısaca bahsedelim:

App Store güncellemesi: Apple CEO’su Tim Cook 400 milyon App Store hesabı olduğunu duyurdu. Ayrıca App Store’da 650.000 uygulama olduğu ve 30 milyar uygulamanın indirildiği bildirildi. Böylece market açıldığından beri uygulama geliştiricilere 5 milyar dolardan fazla gelir sağlandığı belirtildi.

Macbook Air: Yeni MacBook Air’ler en son Intel Ivy Bridge çiplerle donatılacak ve Turbo Boost moduyla 3.2 Ghz’ye kadar hızı yükselecek olan Core i7 işlemcilere sahip olacak. SSD harddisklere sahip olacak olan MacBook Air’ın %60 daha fazla performans sağlayacağı düşünülüyor.

Macbook Pro: Air’a ek olarak, Apple yeni seri Macbook Pro’ları da görücüye çıkardı. Bu seri de üçüncü nesil Ivy Bridge işlemciler kullanacak ve Nvidia GeForce GT650M grafik işlemcisine sahip olacak. Hem USB 2.0 hem de USB 3.0 desteği sunacak olan Macbook Pro’lar için Apple’ın yeni özellikler sunabileceği de söyleniyor. Retina Ekrana sahip yeni nesil MacBook Proların teknik özelliklerini ve fiyatı hakkında bilgiye ulaşabileceğiniz haberimizi okumalısınız.

Mac OS X güncellemesi: Apple elbette sadece donanımlardan bahsetmedi. OS X’in yeni versiyonu Mountain Lion’da 200’den fazla yeni özelliğin yer alacağı ve bulut bilişim servislerine daha fazla yer verileceği anlatıldı.

Yeni Mac OS X Sürümü Mountain Lion Gelecek Ay Çıkıyor yazımızı okuyarak Mac OS X hakkındaki tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

iOS 6: Güncellenecek olan mobil işletim sistemi iOS 6 ile birlikte daha fazla kişiselleştirme seçenekleri gelecek ve kullanıcılar “rahatsız etmeyin modu”nu aktive edebilecekler. Hem de gelen aramalara otomatik mesaj gönderme özelliği gibi bazı yenilikler de yer alacak.

iOS 6 hakkındaki tüm detayları okumak için diğer yazımız olan iOS 6 WWDC 2012'de Tanıtıldı yazısını okumayı unutmayın.

Diğer yenilenen özellikler ise çevrimdışı okuma listesi, yeni fotoğraf yükleme özelliği, fotoğraf akışlarını paylaşma, Passbook adlı yeni uygulama, market kartları ve film biletleri gibi daha önce yer almayan pek çok alana yayılıyor.

iOS 6’nın beta versiyonu geliştiriciler için bugün yayınlanıyor ve iOS 6 iPhone 3GS ve daha sonraki versiyonlar ile 3. nesil iPad’de kullanılabilir olacak.
Facebook entegrasyonu: Apple WWDC’de Facebook’u iOS 6 içerisinde daha fazla adapte edeceğinden de bahsetti. Yeni ayarlamalarla kullanıcılar fotoğraf ve videolarını Facebook uygulamasını kullanmadan yükleyebilecek ve durum güncellemelerini Siri vasıtasıyla gönderebilecekler.

Apple ürünleri kullanıcılar için kolay kullanım konusunda kendisini görüldüğü kadarıyla geliştirmeye devam edecek ve çok daha efektif ürünlerle karşımızda olacak.

YORUMLAR