Apple, Yeni iPhone Modellerinde Çentiği Küçültebilir!

Apple iPhone Çentik 1

Akıllı telefonlarda sıkça görmeye başladığımız çentikli tasarım modası, ilk olarak Apple’ın iPhone X modeliyle başlamıştı. Çentikli tasarım bazı kullanıcıların hoşuna gitmiş olsa da birçok kullanıcı bu tasarımı beğenmemişti. Kullanıcılarından çok fazla eleştiri alan Apple, görünüşe göre iPhone’larda çentik boyutunu küçültebilmek için yeni teknolojiler deniyor.

Apple aslında akıllı telefonlardaki çerçeveden kurtulabilmek amacıyla çentikli tasarımı tercih etmişti. Fakat şu an gelinen noktada, kullanıcıların birçoğunun bu tasarımdan memnun olmaması nedeniyle Apple’ın daha yenilikçi bir çözüm bulması gerekiyor.

Şimdilerde yeni bir teknolojinin bu konuda Apple’a yardımcı olabileceği söyleniyor. Hatta öyle ki, 2019 yılında tanıtılacak olan yeni iPhone modellerinin daha küçük bir çentikle ya da tamamen çentiksiz olarak gelmesi bekleniyor.

Apple iPhone Çentik 2

Apple’a optik sensör satışı yapan AMS firması, OLED ekranın arkasından ortam ışığını ölçebilen yeni optik sensörünü tanıttı. İddialı bir açıklama yapan AMS pazarlama müdürü David Moon, bu teknolojinin çentiği tamamen ortadan kaldırabileceğini söyledi. Apple’ın iPhone modellerinin ön yüzünde kamera gibi birden çok sensör yer aldığı için çentiğin tamamen ortadan kaldırılması şimdilik zor görünüyor. Ancak bu yeni teknoloji sayesinde çentiğin boyutu küçültülebilir.

AMS firmasının, Apple’a kamera bileşenleri tedarik ediyor olması sebebiyle Apple’ın yeni iPhone’larında bu teknolojiye yer vermesini bekleyebiliriz. Ancak yine de bu durum, Apple’ın bu yeni teknolojiye yeni cihazlarında hemen yer vereceğini garanti etmiyor. Üstelik iPhone 11 serisi için geç kalınmış olabilir ve daha küçük çentikler için bir süre daha beklememiz gerekebilir. Yine de Apple’ın daha küçük çentikli ve hatta tamamen çentiksiz tasarıma geçebilmek adına çalışmalar yaptığını bilmek kullanıcıların hoşuna gidecektir.