Çalınan Facebook Hesapları Deep Web’de Satılıyor!

Çalınan Facebook Hesapları Deep Web 1

Facebook 25 Eylül 2018'de büyük bir saldırıya uğramış ve 50 milyona yakın kullanıcının hesapları çalınmıştı. Büyük legal ticaret siteleri gibi ürün sağlayıcılarının güvenliğini Deep Web’de ölçen Dream Market’e göre, çalınan Facebook hesapları Deep Web’de satılıyor.

İllegal verilerin ve ürünlerin bulunduğu Deep Web’de, çalınan Facebook hesaplarının tanesinin 3-12 ABD Dolar'ı aralığındaki fiyatlardan satışa çıkarıldığı belirtiliyor. Ödeme işlemlerinin ise dijital para birimi Bitcoin ve Bitcoin Cash ile yapıldığı ifade ediliyor. Çalınan verilerin toplam değerinin de yaklaşık 150-160 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Dream Market’in verdiği detaylara göre çalınan hesaplarla birlikte, hesap sahibine ait her türlü yazışma, fotoğraf ve Facebook bağlantılı tüm diğer hesaplar da satışa sunuluyor. Uzmanlara göre bu durum çalınan hesapların değerini artırıyor.

Uzmanlar, çalınan hesapları ve kişisel bilgileri kullanan suçluların Facebook kullanıcılarına şantaj yapabileceği ya da suçluların bu verilerle sahte hesaplar oluşturabileceği uyarısında bulunuyor. Çalınan hesapların yüksek rakamlardan alıcı bulması nedeniyle, diğer siber suçluların da bu alana yönelmesinden endişe ediliyor. Çünkü uzmanlara göre bu durumda, önümüzdeki günlerde benzer saldırılarda artış yaşanabilir.

Çalınan Facebook Hesapları Deep Web 2

Facebook, saldırıların merkezinin ve kimler tarafından yapıldığının henüz belirlenemediğini açıkladı. Sosyal medya devi, çalınan hesapların Deep Web’de satılması konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi. Facebook Başkan Yardımcısı Guy Rosen de "Detayları anlamak için çok çalışıyoruz, daha fazla bilgi sahibi olduğumuzda bunu duyuracağız." ifadelerini kullandı.

Çalınan Facebook hesapları ve kullanıcı verileri nedeniyle Facebook’un başı büyük derde girebilir. Çünkü Avrupa Birliği genel veri koruma kanunlarına göre, Facebook eğer kullanıcılarını korumak için yeterince çaba göstermemişse, tüm dünyadaki yıllık gelirinin yüzde dördü kadar para cezasına çarptırılabilir. Böyle bir durumda Facebook yaklaşık 1.6 milyar Dolar ceza ödemek zorunda kalabilir.