Ezeli Rekabette Sona mı Geliyoruz? Microsoft, Linux Vakfına Üye Oldu!

Ezeli Rekabette Sona mı Geliyoruz? Microsoft, Linux Vakfına Üye Oldu!

Teknoloji dünyası gündeme bomba gibi düşen bu gelişmeyle çalkalandı. Evet yanlış okumadınız, yazılım devi Microsoft açık kaynaklı en uç rakibi Linux'un vakfına platin statüsünde üye oldu.

Kişisel kullanıcı bazında her ne kadar ezici bir üstünlüğü olsa da server (sunucu) ve profesyonel kullanım klasmanında Linux'un gerisinde olan Windows işletim sistemleri serisinin üreticisi olan Microsoft, Linux vakfına platin üyelik gerçekleştirdi. Ürettiği işletim sistemlerinin kaynak kodlarını saklı tutarak lisans ücreti mukabilinde tüketiciye satan Microsoft, yazılımı insanlığa ait olduğunu düşündüğü için GPL lisansıyla ücretsiz sunan açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux'a 15 yıl kadar önce "kanser" benzetmesi yapmıştı. Yıllar sonra gelen bu adımı bazı uzmanlar bir devrin sonu olarak nitelendiriyor.

Microsoft'un mobil ve bulut deneyimlerini açık kaynak dünyasında artırmak maksadıyla bu hamleyi yaptığı düşünülüyor. Teknoloji dünyasını alt üst eden gelişme Linux Vakfı'nın resmi sitesinden de Microsoft Logosu kullanılarak kamuoyuna duyuruldu.

Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep!

YORUMLAR