Facebook, Manchester Patlamasından Sonra Güvenlik Kontrolü Başlattı

Facebook, Manchester Patlamasından Sonra Güvenlik Kontrolü Başlattı

Dün İngiltere’nin Manchester şehrinde gerçekleşen, 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı ardından Facebook, ‘Güvenlik Kontrolü’ (Safety Check) özelliğini yeniden etkinleştirdi.

Daha önce de Avrupa ve ülkemizde yaşanılan patlamalar sonrası, Facebook’un kullanıcılarına kendilerini ‘Güvendeyim’ şeklinde işaretlemelerini sağlayan özelliğine şahit olmuştuk. Sosyal medya devi, dün Ariana Grande konserinde gerçekleşen patlama sonrasında da kullanıcılarına kendilerini güvenli işaretlemelerini sağlayacak özelliğini aktif hale getirdi. Kimler tarafından gerçekleştirildiği hala bilinmeyen saldırının, hedef aldığı konserde ağırlıklı olarak 13-18 yaş arası gençlerin olduğu biliniyor.

Terör bölgesinde yaşayan bireyler olarak, her patlama haberi sonrası, o şehirde olduğunu bildiğimiz yakınlarımızı arayıp seslerini duyana kadar beklemeye dayanamaz hale geldik. Facebook’un bu özelliği sayesinde, tüm yakınlarımıza ulaşmaya çalışmak yerine profillerinden ‘iyi’ olduklarını öğrenmek, sanıyorum sosyal medyanın en büyük lükslerinden biri haline geldi. Ne diyelim, ‘güvendeyim’ özelliğini kullanmamıza gerek kalmayacak günler dilerim..

Facebook Sansür Politikaları Oldukça Karışık Görünüyor

Kardeşlerini Tam 60 Yıl Sonra Facebook Sayesinde Buldu

YORUMLAR