FireChat ile Özgürce Sohbet, Hem de Bağlantı Olmadan

FireChat ile Özgürce Sohbet, Hem de Bağlantı Olmadan

Bağlantınız mı yavaş, Wi-Fi noktası mı bulamadınız? Bunların artık hiç biri sizin sohbet etmenizi engelleyemez. FireChat bağlantınız olmadan da konuşturuyor.

FireChat, internet bağlantısına ihtiyaç duymayan anlık bir mesajlaşma uygulaması. FireChat, çoklu nokta bağlantı sistemiyle çalışıyor. P2P yıllardır kullanılan bir teknoloji. Bu teknolojiden yıllar önce Napster faydalanmış ve kullanıcılarının müzik dosyaları paylaşmasını sağlamıştı. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen Serval Network projesi de doğal felaketlerde insanların birbirleriyle çoklu nokta bağlantısı kullanarak haberleşmesine olanak tanıyordu. İşte FireChat bu iki sistemin özünü kaynak olarak kullanıyor ve her hangi bir Wi-Fi ağa ihtiyaç duymadan sohbet etmenizi sağlıyor. Bu durum aslında geleceğin iletişim standartlarını belirliyor; Wi-Fi’a mahkum olmamak gibi.

FireChat’ın ilk önce tanıtım videosuna göz atalım, sonra biraz daha anlatmaya çalışalım.

The FireChat App San Fransisco’da Open Garden isimli bir yazılım geliştirme firmasının projesi. Uygulama ise geçen sene Hong Kong protestoları sırasında 500 bin indirme sayısını aşarak son derece beğenilen ‘hayırlı’ uygulamalar arasında yerini almış vaziyette. Hükümetin Wi-Fi’ı kapatması üzerine tüm protestocular FireChat kullanışlardı. Aynı durum İran’da ve Rusya’da da hükümet karşıtı gösterilerde de yaşandı. Hong Kong göstericilerinin FireChat’lı direniş haberini aşağıda izleyebilirsiniz.

Nasıl çalışıyor?

FireChat indirildiği her telefonu bir baz istasyonu olarak belirliyor. Ne kadar çok indirilirse o kadar çok iletişim kanalı oluşuyor. Bunun için FireChat her hangi bir Wi-Fi kaynağına ihtiyaç duymuyor. Birbirine 9 metre yakınlıkta olan her FireChat kullanıcısı bir baz istasyonu olarak var sayılır. Böylelikle domino taşları gibi ağ genişliyor ve sohbete devam etmek mümkün oluyor.

İşte videosu da burada.

YORUMLAR