Firefox 25'te Ses Kaydı Olacak

Firefox 25'te Ses Kaydı Olacak

Mozilla popüler internet tarayıcısı Firefox için önemli yenilikler getiriyor. Bu yeniliklerden en dikkat çekeni ise Web Audio API'nin Firefox'a yerleştirilmesi olacak. Web Audio API tarayıcıların medya dosyalarını oynatmak dışında medya dosyalarını farklı şekillerde kullanabilmelerine olanak tanıyor. Özellikle geliştiricilerin işine yarayacak bu durum tarayıcı üzerinde oynanabilen oyunlarda ve sesli görüşmelerde yeni kapılar açacak.

Aslında Google Chrome bir süredir Web Audio API'ye sahipti; fakat Chrome bu arayüze destek veren tek tarayıcıydı. Firefox'un da bu arayüze yönelmesi arayüzün gelişmesine katkıda bulunarak alternatif uygulamaları bizlere sunacak. Chrome'da kullanılan Web Audio API, arayüzün ses giriş kısmını desteklemekte. Bu özellik özellikle sohbet uygulamaları ve ses kaydı özelliğine sahip olmak isteyen müzik uygulamarın ilgi alanına girmekte.

Web Audio API Mozilla'nın sesli görüşme uygulamalarındaki ses kalitesini arttırmasına yardımcı olacak. Mozilla bu iş için bir süredir uğraş vermekteydi ve bu uğraşıları nihayet sonlanacak gibi. Web Audio API şu an için Firefox Nightly sürüm tarayıcılarda denenmekte.

Firefox tarayıcısını buradan indirebilirsiniz:

Mozilla Firefox'un Logosu Değişti

YORUMLAR