Google Kendi Web Sitesinin de Sakıncalı Olabileceğini Tespit Etti

Google Kendi Web Sitesinin de Sakıncalı Olabileceğini Tespit Etti

Google bir süredir internet üzerinde kötücül yazılımbarındıran web sitelerini tespit etmeye çalışıyor. Bunun için kullanıcıların da kullanabileceği bir Güvenli Tarama Site Durumu hizmeti bile var. Ancak bazen sürprizlerle karşılaşmıyor değil.

Henüz “Google İnternet Hayatımızı Tehlikeye Atan 760 Bin Site Saptadı” haberimizde anlattığımız durum, Google’ın kendini de bu sitelerin içine dahil etmesiyle ironik bir hal aldı. Google ana sayfası da kullanıcıyı tehditte etme potansiyeline sahip siteler listesinde yer aldı. Bu durumu Reddit kullanıcılarından bir fark etti. Google’ın güvenli dolaşım web siteleri listesinde kendine bir yer bulamamasının birçok sebebi var elbette.

Google ana sayfasının güvenli olmayan web siteleri kategorisinde yer almasının sebebi, arama sonuçlarında beliren bazı sonuçların içeriklerinde “güvenlik tarayıcılarını” yanıltan yazılım parçacıkları bulunması. Bu yüzden Google.com için güvenlik sorgulaması yapıldığında “Bu web sitesindeki bazı sayfalar, ziyaretçilerin bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yüklemektedir.” ibaresiyle karşılaşılıyor. İşte yapılan aramada ortaya çıkan sonuçlar:

Bu araştırmayı şu adresi takip ederek siz de gerçekleştirebilirsiniz.

Google İnternet Hayatımızı Tehlikeye Atan 760 Bin Site Saptadı

YORUMLAR