Groupon Kuponu Kılığında Gönderilen Zararlı Yazılımlara Dikkat

Groupon Kuponu Kılığında Gönderilen Zararlı Yazılımlara Dikkat

E-postalarınız arasında Groupon kuponu görünümü verilmiş kötü amaçlı yazılımlar içeren bildirimler bulunabilir. Sayısı gün geçtikçe artan e-postalarla “spam”cılar büyük avantaj sağlamış durumda. E-posta ile gönderilen reklamların popülaritesinden yararlanmak isteyen zararlı yazılımcılar, bu reklamların görsellerini kullanarak kullanıcıların bilgilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Bu görsellere virüsü eklemeleri de yeterli oluyor.

Aldığınız Groupon postalarını iki kez gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Güvenlik firması Kaspersky Lab. tarafından yapılan bir çalışmaya göre, sahte e-posta reklamları ve bildirimlerinde artış mevcut. Firmanın sunduğu raporda şöyle deniyor: “Resmi bildirimlere benzer şekilde tasarlanan ve zararlı yazılım içeren e-postalar gönderiliyor. Kaspersky Lab., kupon servis bildirimlerine benzetilen bildirim postalarını çok daha fazla sayıda görüyor.”

Firma ayrıca bahar ayında sunduğu raporda kupon “spam” postalarını not ettiğini fakat eğilimin gün geçtikçe daha da arttığını bildirdi. Bu tip postalara virüsleri dosya şeklinde eklemek yerine, “spam”cılar, postalara zararlı yazılım içeren bağlantılar gönderiyorlar. Bununla beraber, firma, Groupon taklidi reklamların daha yaygın olduğunu belirtti.

Kaspersky Lab. bu yılın Temmuz ayında, Groupon’un yeni bir promosyonuna yönelik bir bildirime  benzeyen ve Groupon web sitesine giden bağlantı ile tamamlanan bir e-posta buldu. Bu postaya Gift coupon.exe adlı bir ZIP dosyası da eklenmişti. Bu dosya, bilgisayarlarda Trojan adlı çok zararlı bir programı içeren bir uygulamayı çalıştırabilir nitelikteydi.

Kaspersky Lab. son zamanlarda sahte reklam özelliğinde olan fakat zararlı yazılım içeren dosya yerine bağlantı içeren e-postalarla karşılaşıldığını söylüyor.
İşte Amazon adını kullanarak kullanıcılara gönderilen bir postanın resmi:

Kullanıcıların bilmesi gereken en önemli ayrıntı, kupon servislerinin gönderdikleri postalarda ek dosya kullanmadıklarıdır. Bu yüzden aldığınız postaları iki kere kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu kontrolü yaparken önce gönderen kişinin adına ve adresine bakmalısınız. Ardından postada yer alan bağlantıların üstüne imleci getirerek bağlantının bir ön izlemesini gözden geçirmelisiniz.

YORUMLAR