Güney Sudan’daki Bir Aile Kızlarını Facebook’ta İhaleye Çıkardı

Güney Sudan’daki Bir Aile Kızlarını Facebook’ta İhaleye Çıkardı

Güney Sudan’daki bir aile, 16 yaşındaki kızlarını Facebook üzerinden açık artırmaya çıkardı. Akıl almaz olayı 14 gün sonra farkeden sosyal medya devi, gönderiyi kaldırdığını ve hesabı kalıcı olarak devre dışı bıraktığını açıkladı.

Reuters ’ın haberine göre, Günay Sudan’ın merkezi bir bölgesi olan Doğu Gölleri’nde yaşayan bir aile, 25 Ekim tarihinde kızlarını Facebook üzerinden satışa çıkardı. Birleşik Krallık merkezli bir kız haklarını koruma kuruluşu olan Plan International’a göre, küçük kız 3 Kasım’da evlendirildi.

Business Insider ’a açıklamalarda bulunan Facebook, söz konusu gönderinin 9 Kasım’da, yani ilk paylaşıldığı tarihten tam 14 gün sonra kalıcı olarak kaldırıldığını söyledi. 

Gönderide kızın isminin yazmadığı ve sadece resminin bulunduğu öğrenilirken, beş erkeğin açık artırmaya katıldığı belirtildi. Plan International'ın bildirdiğine göre, bu kişiler arasında bazı üst düzey hükümet yetkilileri de vardı. 

Plan International, ihaleyi kazanan kişinin kızın babasına 500 inek, üç araba ve 10 bin dolar verdiğini söyledi.

UNICEF'e göre, Güney Sudan'ın yasal evlilik yaşı 18, ancak ülkedeki kızların yüzde 50'sinden fazlası 18. yaş günlerinden önce evlendiriliyor.

Güney Sudan, uzun yıllardır devam eden etnik ve dini ayrışmalar nedeniyle Sudan'dan ayrılıp 2011 yılı itibarıyla bağımsızlığını ilan etmişti.  Orta Afrika ülkesinde 25'ten fazla farklı etnik kökene mensup insan yaşıyor.