Huawei’nin 5G Özellikli Katlanabilir Telefonu Şubat Ayında Geliyor!

Huawei 5G Katlanabilir Telefon

Görünüşe göre katlanabilir akıllı telefon yarışında Huawei bombayı patlatmaya hazırlanıyor. Huawei CEO’su Richard Yu, Huawei’nin 5G özelliğine sahip katlanabilir telefonunu MWC 2019’da (Mobile World Congress) göreceğimizi doğruladı.

Huawei’nin patronu Richard Yu, söz konusu açıklamalarını Pekin’de MWC 2019 öncesindeki bir bilgilendirme toplantısında yaptı. Yu, "Şubat ayında sizleri, katlanabilir ekranıyla dünyanın ilk 5G akıllı telefonunu göstereceğimiz Barcelona’da görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Katlanabilir telefonlar, kablosuz teknoloji dünyasındaki bir sonraki büyük adım olmaya hazırlanıyor. Son dönemde bu yeni teknoloji ile ilgili olarak dikkatlerin büyük bir bölümü Samsung üzerinde yoğunlaştı. Çünkü Samsung, 2019’un ilk yarısında katlanabilir bir cihaz tanıtacağının sözünü vermiş ve bu cihazla ilgili ilk ip uçlarını geçtiğimiz Kasım ayında ortaya çıkarmıştı. Ayrıca bu hafta Xiaomi de çift taraftan katlanabilen akıllı telefonuna ait görseller paylaştı.

Ancak asıl bombayı, 5G özellikli katlanabilir telefonuyla Huawei patlatacak gibi görünüyor. Görünüşe bakılırsa 2019 yılı, yüksek hızlı, yeni nesil ağ teknolojisinin ve bunun için tasarlanan akıllı telefonların piyasaya çıkış yılı olarak öne çıkacak.

CEO Yu’nun açıklamalarına göre, söz konusu cihaz gücünü Huawei’nin Kirin 980 işlemcisinden alacak (bu işlemci, Huawei’nin Mate 20 Pro ve Honor View 20 cihazlarında da bulunuyor) ve 5G uyumlu Balong 500 modemine sahip olacak.

Huawei’nin 5G özellikli katlanabilir cihazıyla ilgili olarak ilk söylentiler Nisan ayında ortaya çıkmaya başlamış ve Ekim ayında Mate 20 ile Mate 20 Pro cihazlarının tanıtım etkinliğinde CEO Yu bu söylentileri doğrulamıştı.

Huawei, katlanabilir ve 5G özelliğine sahip yeni akıllı telefonunu 25-28 Şubat tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenecek olan MWC 2019 etkinliğinde tanıtacak. Samsung’un da katlanabilir ilk telefonunu 20 Şubat’taki bir etkinlikte tanıtabileceği söyleniyor.