iOS 14 Özelliği, Instagram'ın Kameraya İzinsiz Eriştiğini Ortaya Çıkardı

iOS 14 özelliği gizliliği ihlal eden uygulamaları ortaya çıkarmaya devam ediyor. iOS 14'te bulunan özellik Instagram'ın kameraya izinsiz eriştiğini tespit etti.

iOS 14'te bulunan özellik, gizliliği ihlal eden uygulamaları tespit etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay iOS 14'te yer alan özellik sayesinde aralarında TikTok, AccuWeather ve AliExpress'in de yer aldığı 50'den fazla uygulamanın gizliliği ihlal ettiği ortaya çıkmıştı. iOS 14 özelliği bu kez Instagram'ın kameraya izin eriştiğini ortaya çıkardı. 

İOS 14 Özelliği Instagram'ın Gizlice Kameraya Eriştiğini Tespit Etti

Dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olan fotoğraf tabanlı sosyal medya platformu Instagram'ın fotoğraf veya video çekilmediğinde bile kameraya izinsiz olarak eriştiği belirtildi. Instagram'ın kameraya izinsiz olarak eriştiğini fark eden KevDoy kullanıcı ismine sahip olan Twitter kullanıcısı, vakit kaybetmeden durumu görseller ile Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan görsellerde Instagram üzerinden fotoğraf veya video çekilmediğinde bile kontrol panelinde Instagram'ın kamerayı kullandığı görülüyor. Söz konusu durumun fark edilmesi üzerine kullanıcılar, popüler sosyal medya platformu Instagram'a tepki gösterdi. 

Instagram sözcüsü The Verge'e konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Instagram sözcüsü, söz konusu durumun Instagram'da yer alan bir hatadan kaynaklandığını ve bu sorunu düzeltmek için çalışmalara başladıklarını belirtti. Instagram sözcüsü tarafından The Verge'e yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kameranıza yalnızca siz istediğiniz zaman erişiyoruz. Örneğin, ana sayfa üzerinden kamerayı aktif ettiğinizde. iOS 14 beta sürümünde bazı kullanıcıların  kamerayı kullanmadığı zamanlarda bile kamerayı kullanıyormuş gibi göründüğünü belirten bir hata bulduk ve düzeltiyoruz. Bu gibi durumlarda kameranıza erişmiyoruz ve hiçbir şekilde içerikleri kaydetmiyoruz."

iOS 14 Ne Zaman Çıkacak?

WWDC etkinliğinde tanıtılan iOS 14'ün final sürümü Eylül ayında iPhone 12'nin tanıtımı ile birlikte indirmeye sunulacak. iOS 14 beta sürümünü yükelemek istiyorsanız iOS 14 beta indirme ve yükleme rehberi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR