iPhone 8 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi

iPhone 8 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi

Apple iPhone 8, 10. yıla özel tasarlanan iPhone X ile birlikte resmi olarak tanıtıldı. Steve Jobs Theater’da gerçekleşen Apple Özel Etkinliği’nde tanıtılan iPhone 8’in özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi haberimizde.

iPhone 8 Tanıtımı Gerçekleşti!

Apple’ın 10. yıla özel iPhone’unu tanıtacağı Apple Özel Etkinliği, Türkiye saatiyle 20:00’de başladı. Tamindir ekibi olarak ta Apple Park Steve Jobs Theater'da gerçekleşen ilk Apple etkinliğinde yaşananları, tanıtılan ürünleri canlı olarak siz değerli takipçilerimize aktardık.

Her zaman olduğu gibi heyecanı artırmak adına yeni iPhone’ları etkinliğin sonlarına doğru tanıttı Apple. iPhone 7 ve 7 Plus’da tasarım değişikliğine gitmediğinden bazı kullanıcıların tepkisini alan Apple, ilk kez Steve Jobs Theater’da düzenlenen etkinlikte üç yeni iPhone ile karşımıza çıktı. 10. yıla özel çıkarılan, sadece donanımıyla değil tasarımı da baştan aşağı yenilenen iPhone X ile birlikte iPhone 8 ve iPhone 8 Plus tanıtıldı. iPhone 7s ve 7s Plus yerine iPhone 8 ve 8 Plus’ın tanıtılmasını garip bulmadık çünkü etkinlikten birkaç gün önce yeni iPhone’ların isimleri – iOS GM sürümün sızdırılmasıyla birlikte - belli olmuştu. Teknik özelliklerinden öne çıkan özelliklerine kadar hakkında çok şey öğrendiğimiz (Apple etkinliklerini takip edenler Apple’ın cihazlarının donanımına ilişkin detay paylaşmadığını bilir) iPhone X, artık sahneydi. iPhone X’in tasarımını etkileyici bulmayacakların da olabileceğini düşünen Apple, iPhone X ile birlikte iPhone 8 ve 8 Plus’ı da sahneye çıkardı. Şimdi dilerseniz, hem fiyatının pahalı bulanlar hem de iPhone’un ikonik tasarımının değişmemesi gerektiğini düşünenler için iPhone 8’in özelliklerine geçelim.

iPhone 8 Özellikleri:

10. yıla özel iPhone modelinin iPhone 8 olmadığını baştan belirtmek gerek. Etkinlik gününün yaklaşmasıyla öğrendiğimiz bu bilgi yanlış çıkmadı ve özel model olarak tanıtılmasını beklenen iPhone 8 yerine iPhone X sahne aldı. iPhone 8, tam da beklediğimiz gibi iPhone 7 ve 7 Plus ile aynı tasarım çizgisine sahip bir model olarak karşımıza çıktı. iPhone X’den neredeyse çerçevesiz, ekran gövde oranı oldukça iyileştirilmiş ekranı dışında tasarımsal olarak bir farkı yok diyebiliriz. iPhone X’in etkileyici tasarımı iPhone 8’e yansıtılmamış olsa da, iPhone 7 ve 7 Plus görüntüsünde olsa da cihazın donanımında önemli iyileştirmeler yapılmış. Öncelikle kablosuz şarj desteği gelmiş. Bununla birlikte 7 ve 7 Plus’a göre daha hızlı şarj olabilen bir iPhone karşımızda. Hızlı ve kablosuz şarj dışında kamerada da iyileştirmeye gidilmiş. iPhone 7 ve 7 Plus’ın kamerası maksimum 4K kalitede saniyede 30 kare çekimi desteklerken, iPhone 8’in kamerası 4K kalitede saniyede 60 kare çekimine izin veriyor. Ayrıca 1080p kalitede 240fps çekim artık mümkün. Megapiksel değerlerine takılanlar için arka kameranın 12MP (OIS, tamamen yeni sensör, yeni renk filtresi, daha derin pikseller) ön kameranın da 7MP olduğunu söyleyelim. A11 Bionic işlemciden güç alan iPhone 8’in bellek ve bataryasına ilişkin bir bilgi – her zaman olduğu gibi – Apple tarafından paylaşılmasa da etkinlik öncesinde belli olmuştu. iPhone 8’in 2GB, iPhone 8 Plus ve iPhone X’in 3GB RAM’e sahip olacağını biliyorduk. Batarya tarafında da önemli bir iyileştirmenin yapılmadığını tahmin ediyoruz.

iPhone 8 Ne Zaman Çıkacak?

Home butonunun olmadığı, neredeyse çerçevesiz, True Tone OLED ekranı, üç boyutlu yüz tanıma özelliği (Face ID), A11 Fusion işlemcisi, dikey çift kamerası ile dikkatleri üzerine çeken iPhone X’in gölgesinde kalsa da iPhone 8 de tercih edilecek bir model olacaktır düşüncesindeyiz. Apple’ın tasarımda değişikliğe gittiği ilk modelleri satın almayan kullanıcıların ilgi göstereceğini tahmin ettiğimiz iPhone 8’in çıkış tarihi ve fiyatı bilgileri de etkinlikte paylaşıldı. Her zamanki gibi Amerika’da yaşıyorsanız iPhone 8’i hemen (15 Eylül) ön sipariş verebileceksiniz. 64GB ve 256GB depolama seçenekleri olan telefonun yurt dışı 699 dolardan başlıyor.

iPhone 8 Fiyatları: (Türkiye Fiyatı)

iPhone’u garantiden ötürü yüksek fiyatına rağmen Türkiye’den alacaklar için iPhone 8'in çıkış tarihi ve Türkiye fiyatı Apple Türkiye tarafından resmi olarak henüz açıklanmadı.

YORUMLAR