iPhone 8 Plus Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone 8 Plus Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Aylardır beklenen ve türlü sızıntılara maruz kalan iPhone’lar, nihayet tanıtıldı. Saat 20:00’da Steve Jobs Theater’da başlayan Apple Etkinliği, yeni iPhone’lar hakkındaki tüm soru işaretlerini yanıtladı. Şüphesiz, iPhone 8 Plus da gecenin yıldızlarından bir tanesi. İşte iPhone 8 Plus’ın özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!


iPhone 8 Plus'ın Üzerindeki Perde Sonunda Kalktı!

12 Eylül akşamı saat 20:00’da başlayan etkinlik, iPhone, iPad, Apple TV, Microsoft Edge platformları üzerinden canlı olarak yayınlandı. Gösterinin asıl yıldızı elbette Apple’ın 10’uncu yıla özel modeli iPhone X oldu. Fakat tanıtılan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da birçok yenilik ile geldi.

Apple etkinliğinden önce çıkan bütün sızıntılar, Apple’ın yıl dönümü modelini işaret ediyordu, ancak diğer iki iPhone modelinin ne olacağı hala netlik kazanmamıştı. Lansmandan sadece birkaç gün önce sızdırılan iOS 11’in Golden Master sürümü, diğer iki cihazın iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olduğu göstermişti.

Peki, üzerindeki sis perdesi kalkan iPhone 8 Plus bekleyenlerini memnun etti mi? Hadi gelin iPhone 8 Plus’ın özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi hakkındaki detaylara bir göz atalım.

iPhone 8 Plus Özellikleri:

Yapımı 5 milyar dolara mal olan Apple Park, ilk halka açık etkinliğini gerçekleştirdi. Steve Jobs Theater’da düzenlenen görkemli törende iPhone X ile birlikte isimleri son ana kadar gizemi koruyan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da tanıtıldı. iPhone 3GS’ten beri ilk defa S serisini atlayan Apple, kendi adına bir ilki gerçekleştirdi.

Tasarım açısından iPhone 7 Plus’a oldukça benzeyen iPhone 8 Plus’ta yine LED ekran tercih edilmiş. 10’uncu yıl modeli iPhone X’in OLED ekranının, tanıtılan diğer iki cihazın ekranlarının yanında daha etkileyici durduğunu söylememiz gerekiyor.

Bununla birlikte he ne kadar ismi farklı olsa da, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus bir ‘S’ güncellemesi. ‘S’ güncellemeleri daha iyi performans ve kamera performansı demek oluyor. Ufak dokunuşlarla iPhone 8 Plus’ın güçlendirildiğini belirtebiliriz. 3GB RAM’e sahip olan iPhone 8 Plus, saniyede 60 kare 4K video kaydı yapabiliyor. Ayrıca saniyede 240 kare 1080p video kaydı da artık mümkün.

Cihazın 12 megapiksellik ön kamerası ise saniyede 30 kare 1080p video kaydına izin veriyor. Görüntü sabitleyici özelliğine sahip iPhone 8 Plus kamerası, düşük ışıkta çok daha iyi bir odaklama sunuyor. iPhone 8 Plus gücünü; ikisi performans, dördü ise düşük enerji tüketimli 4+2 A11 Bionic işlemcisinden alıyor. Bir önceki işlemciye göre yüzde 70 oranında daha iyi performans sergileyen 64-bit A11 Bionic, iPhone 8 Plus'ın gücünü gözle görülür oranda arttırmış.

Hızlı ve kablosuz şarj özelliğine kavuşan iPhone 8 Plus, bir önceki modele göre daha sağlam batarya performansı vaat ediyor. 

iPhone 8 Plus Fiyatı:

64GB ve 256GB depolama seçenekleriyle gelen iPhone 8 Plus’ın ABD fiyatı 799 dolar olarak açıklanırken, Türkiye fiyatı ise henüz resmiyet kazanmadı. 

iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi:

Apple Park’taki Steve Jobs Theater’da düzenlenen etkinliğinin yıldızı elbette, uçtan uca OLED ekran, 3D yüz tanıma, dikey yönlü çift kamerası ve ‘Home’ tuşunun olmadığı iPhone X oldu. Tasarım açısından farklı olmasa da, bir önceki modele göre oldukça güçlenen iPhone 8 Plus da ilgilenilmeyi hak ediyor.

iPhone 8 Plus’ın çıkış tarihi 19 Eylül olarak açıklandı. Tabii, Amerika’da yaşıyorsanız 15 Eylül olarak açıklanan ön sipariş seçeneğini kullanabilirsiniz. iPhone 8 Plus’ın Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı henüz netleşmezken, 2-3 hafta içinde Türkiye pazarına da giriş yapmasını bekliyoruz.

iPhone 8 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi

Apple Watch 3 Tanıtıldı! İşte Yeni Apple Saatlerin Fiyatı ve Özellikleri

İşte Apple watchOS 4 Çıkış Tarihi

YORUMLAR