iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor?

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor?

Apple Özel Etkinliği kapsamında Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8'in ardından bir sürpriz daha yapılarak iPhone X de tanıtıldı. Yeni telefonun en önemli özelliği olarak Face ID isimli teknoloji gösterildi. İşte Face ID'nin tüm özellikleri:

iPhone'ların onuncu yılına özel olarak yeni bir telefon geliştireceği uzun süredir konuşulan Apple, en sonunda iPhone X ismini verdiği yeni cihazını tanıttı. Önümüzdeki yılların teknoloji öncüsü olarak tanıtılan telefonun en önemli özelliği, çerçevesinin olmamasıydı. Tahmin edeceğiniz üzere ön yüzü tamamıyla ekranla kaplı olan cihazın tanıtılmasının ardından herkesin aklına hemen ekran kilidinin nasıl açılacağı geldi.

İlk olarak "Slide to Unlock" şeklinde ekrandan kaydırma yoluyla açılan iPhone'lar sonrasında TouchID teknojisinin de yardımıyla "home" tuşuna basılmak suretiyle açılmaya başlamıştı. iPhone X'in tuşsuz olmasından ötürü geliştirme sürecine başlayan Apple, Face ID isimli yeni teknolojisini duyurdu. 

iPhone X Face ID:

Yüz Tarama: Kullandığı yeni sensörlerle birlikte kullanıcısının yüzünü en ince ayrıntısına kadar tarayacak olan iPhone X, tam bir yüz modellemesi yaparak, eşi görülmemiş bir ayrıntıya ulaşabilecek. Aydınlık ve karanlık fark etmeksizin kullanıcısını tanıyabilecek olan bu teknoloji, aynı zamanda sürekli olarak taramayı güncelleyerek, yüzünde herhangi bir değişme olması durumunda (sakal çıkması, saç kestirme, farklı makyaj...) bile sizi algılayabilecek. 

Apple Pay: Apple'ın NFC teknolojisi kullanarak oluşturduğu ödeme sistemi Apple Pay'in de Face ID ile birlikte çalışacağı da açıklandı. Herhangi bir yerde ödeme yaparken, sağ tuşa iki kere tıklama yoluyla Apple Pay'i aktif hale getirdikten sonra ödeme onayını Face ID ile verebileceksiniz. 

Animoloji: Etkinlikte duyurulan en eğlenceli yeniliklerden bir tanesi olan animoloji, Apple kullanıcılarının kendi aralarında yeni bir tür emoji kullanacağının müjdesini verdi. Face ID teknolojisiyle birlikte gerçekte yaptığınız yüz hareketlerinin birebir şekilde emojilere aktarılabileceğini belirten şirket, şimdilik belirtli sayıda emojiyle bunların yapılabileceğini söylerken, ilerleyen zamanlarda bunun artabileceğinin de altını çizdi. Bununla birlikte Snapchat gibi çeşitli maskelerin kullanabildiği uygulamalarda da Face ID'nin daha gerçekçi sonuçlar sunduğu da gösterildi. 

iPhone 8 Plus Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple TV 4K Duyuruldu!

Apple Watch 3 Tanıtıldı! İşte Yeni Apple Saatlerin Fiyatı ve Özellikleri