iPhone X’in Face ID Teknolojisi Ne Kadar Güvenilir?

iPhone X’in Face ID Teknolojisi Ne Kadar Güvenilir?

Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone X’i tanıttı. Face ID (yüz tanıma) teknolojisine sahip olan yeni iPhone hakkındaki gizlilik ve güvenlik endişeleri artmaya devam ediyor. ABD Senatörü Al Franken, Apple CEO’su Tim Cook’a gönderdiği mektupta, Face ID teknolojisi hakkındaki güvenlik kaygılarını dile getirdi.

Apple, iPhone X ile birlikte Touch ID teknolojisini kaldırdı ve Face ID teknolojisine geçiş yaptı. Lansmanda da istenilen performansı veremeyen Face ID hakkındaki güvenlik kaygıları giderek artıyor. Öyle ki, eski CIA ve NSA çalışanı olan Edward Snowden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yüz tanıma teknolojisinin normalleştiğini ve bu nedenle kötüye kullanımının artabileceğini söylüyor.

Şimdi de ABD Senatörü Al Franken Tim Cook’a bir mektup yazarak, Face ID teknolojisinin yaratabileceği olası gizlilik ve güvenlik ihlalleriyle ilgili kaygılarını dile getirdi.

Apple, Face ID ayrıntılarının yalnızca telefonun kendisinde olacağını söylese de bu konudaki soru işaretlerini henüz giderebilmiş değil. Franken, üçüncü bir kişi tarafından Apple’ın elindeki bilgilerin uzaktan veya fiziksel erişim yoluyla ele geçirilmesinin mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Bununla birlikte Franken, iPhone X’teki Face ID teknolojisinin fotoğraf ve maske yoluyla kandırılamayacağından emin olmak için atılan tüm adımları da bilmek istiyor. Tim Cook’a gönderdiği mektupta, Apple'ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soran ABD Senatörü Al Franken, Apple müşterilerinin yüz bilgilerinin başka bir amaçla kullanılmayacağına dair güvence verilmesinin gerektiğii belirtti.

Apple'ın Face ID verilerini talep eden kolluk kuvvetlerine nasıl bir cevap vereceği de bir diğer merak konusu. Çünkü Apple, Google ve diğer teknoloji şirketlerine, birçok ülke tarafından bilgi talebinde bulunulduğunu biliyoruz. Apple, geçen yıl San Bernardino saldırganına ait olan iPhone 5C'nin verilerini paylaşmayı reddetmiş ve Adalet Bakanlığı'na karşı bir savaş vermişti.

Yüz tanıma sistemleri hala mükemmel değil. Bunu Apple’ın etkinliğinde yaşanan fiyaskoyla da görmüştük. Birçok insanın kafasını, ‘Yüz bilgilerim başkasının eline geçer mi veya isteğim dışında kullanılabilir mi?’ sorusu kurcalıyor.

Al Franken 13 Ekim’e kadar Face ID hakkındaki soru işaretlerinin giderilmesini umuyor. Bakalım Apple, mektuptaki tüm sorulara cevap verecek mi?

Face ID teknolojisine güveniyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İşte iPhone X Türkiye Fiyatı!

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor?

iPhone X'i Farklı Kılan 7 Özellik

YORUMLAR