iPhone Xs Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone XS özellikleri

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, kısa bir süre önce yaptığı açıklamayla 12 Eylül tarihinde Kaliforniya’daki genel merkezinde bulunan Steve Jobs Theatre’da Gather Round adı altında bir etkinlik düzenleyeceğini duyurmuştu. Bugün itibarıyla gerçekleşen etkinlik kapsamında yeni ürünlerini tanıtan Apple, merakla beklenen iPhone Xs özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi bilgilerini paylaştı.

Gather Round etkinliğinden hemen önce sızan haberlerde Apple’ın iPhone Xs modelini tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Nitekim beklenen açıklamayı yapan Apple, şirketin 10. Yılına özel olarak tasarladığı iPhone X’un yeni versiyonunu ortaya çıkardı.

iPhone X’un çentikli tasarımının Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin birçoğu tarafından benimsenmesiyle aynı tasarım anlayışını sürdürme kararı alan Apple, 2018’de iPhone X’un ekran boyutlarında değişikliğe giderek, üç farklı modelle müşterilerinin karşısına çıktı.

Türkiye saati ile 20.00 sularında başlayan etkinlik sırasında tüm ayrıntılarıyla kullanıcılarının karşına çıkan Apple, iPhone Xs modelinin diğer modellerden en büyük farkının ekran boyutu olduğu dile getirdi. 5.8-inch’lik ekranıyla telefon, piyasadaki pek çok rakibinden küçük bir ekran kullanarak, Apple’ın uzun süre güttüğü tek elle kontrol özelliğine bir şekilde sahip olmuş oldu. Telefonun diğer özellikleriyse aşağıdaki gibi sıralandı.

iPhone Xs özellikleri

Ekran 5.8  inç, OLED, Super Retina, HDR 10, 458ppi
İşlemci A12 Bionic (7nm)
Kamera 12MP + 12 MP 3840x2160
Batarya (Pil) 2800 mAh
Depolama 64GB / 256GB / 512GB
Güvenlik Face ID (Yeni nesil)
Bağlantı WiFi 802.11 ac, Bluetooth 5.0, NFC
Renk Altın, Gümüş, Uzay Gri
Yazılım iOS 12
Diğer IP 68, 3D Touch, Dolby HDR10

iPhone XS fiyatı

Gather Round etkinliği sırasında yapılan açıklamayla birlikte iPhone Xs fiyatı da gün yüzüne çıkan bilgiler arasında yerini aldı. Apple, yaptığı açıklamaya telefonun 999 dolar olacağını açıkladı. Merakla beklenen 5.8 inç boyutundaki telefonun Türkiye'de ise 12 bin lira civarında satışa çıkacağı düşünülüyor.

iPhone XS çıkış tarihi

12 Eylül itibarıyla Gather Round etkinliğinde gün yüzüne çıkan iPhone Xs modelinin 14 Eylül itibarıyla belirli bölgelerde ön siparişe açılacağı ve ön siparişlerin ardından neredeyse her ülkede 21 Eylül tarihinde piyasaya sürüleceği söylendi.