İşletmeler Bahşiş Değil Övgü Bekliyor

İşletmeler Bahşiş Değil Övgü Bekliyor

Sosyal medyanın ve dijital reklamcılığın, şirketlerin reklam kaygılarına en etkin yanıt veren mecralar olduğunu vurgulayan Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan, işletmecilerin beklentilerinin, bu yönde değiştiğini aktardı. Ercan’a göre işletmeciler artık bahşiş değil, olumlu sosyal medya yorumları bekliyorlar.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyanın reklamcılık alanında en çok dikkat edilen unsur olduğunu anlattı. Sosyal medya sayesinde reklamcılığın küresel hale geldiğini vurgulayan Ercan, dünya tarihinde ilk kez dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılıktan daha önemli hale geldiğini söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital reklamcılığın öneminin arttığını belirten Ercan, reklamcıların reklam kalitesinin düşmesinden endişe duyduğunu ifade etti. Reklamların giderek kişiselleştiğinin altını çizen Ercan, dil ve içerik bakımından reklam kalitesinin düşme ihtimalinin reklamcıları tedirgin ettiğini aktardı.

Reklamcılıkta gelinen yeni boyuta eski ve prestijli markaların da ayak uydurması gerektiğini belirten Ercan, aksi takdirde bu markaların ayakta kalamayacağını söyledi. Sosyal medya üzerinden yapılan tanıtım faaliyetlerinin işletme kalitesinden bile daha önemli hale geldiğini belirten Ercan, işletmecilerin artık sosyal medya platformlarında olumlu yorum alma beklentilerinin oluştuğunu söyledi. Bu konuda somut örnekler de veren Ercan, "Yeni bir gençlik geliyor ve bu gençliğin eski kadim dünyayla bağı yok. Bunlara 'dijital yerliler' diyoruz. Biz ise dijital göçmenleriz. Dijital göçmenler, dijital yerlilerin arasına girmeyi başardığı sürece büyük olarak kalmaya devam edecek. Katılmadığı ve eski kurumsal kibrini sürdürdükçe gelecekte bu markaların çoğunu göremeyebiliriz. Yeni yeni markalar geliyor. Gençler büyük otel zincirlerini bilmiyor ama online rezervasyon sitelerinin hepsini biliyor. Örneğin sosyal medyayı çok iyi kullanan bir butik otel artık insanların ilk tercihi haline geliyor. Kendimden örnek vermek isterim. Konya'da çok büyük restoranların olduğu yerden çok, sanayi içerisinde sosyal medyada aktif olan bir esnaf lokantasına gittim. Benim tercihim bu yönde oldu. Dükkan tıka basa dolu. Hesap ödemeye gittiğinizde kasiyer size 'Beyefendi bizim için şu mecrada yorum yapar, beğenide bulunur musunuz?' diyor. Eskiden bahşiş bekleyen satıcı veya işletmeci, artık sizin sosyal medyadan olumlu yorumlarınızı bekliyor." şeklinde konuştu.

THY, Personelini Sosyal Medya Kullanımı Konusunda Uyardı

Türkiye Milli Servetini Sosyal Medyaya Akıtıyor

YORUMLAR